heeft Avia in die tijd ook Duitse Bf-109's in licentie gebouwd als S-199. Daarvan zijn er in 1948 23 geëx porteerd naar Israël. Als de Sovjet Unie na een com munistische staatsgreep van 1948 haar grip op Tsje- cho-Slowakije verstevigt, wordt de luchtmacht van het land gereorganiseerd naar Russisch model. De Sovjets krijgen meer en meer invloed op de intussen genationaliseerde Tsjechische luchtvaartindustrie. Westers georiënteerde luchtmachtmilitairen en personeel dat in de oorlog bij de RAF heeft gediend, vliegen de laan uit. Sinds die tijd worden er nogal wat Russische vliegtuigen in licentie gebouwd, zoals de Ilyushin 11-10 en 11-14, de Mig-15 en Mig-21 en de Yak-11, -17 en -23. Toch is er altijd ruimte gebleven voor de ontwikkeling van eigen Tsjechische ont werpen en de bouw van deze vliegtuigen. Dat heeft ertoe geleid dat Tsjechië nog steeds een bloeiende luchtvaartindustrie heeft. Meer dan de helft van de museumcollectie op Kbely is dan ook in Tsjechië zelf gebouwd. En dat is dan ook goed te zien in hangar-C. Hangar-C Het is niet duidelijk waar deze grote stenen hal vroeger voor heeft gediend. Die moet midden vorige eeuw zijn gebouwd, of misschien nog wel voor de oorlog. Aangenomen mag worden dat het is gebruikt als werkplaats, hangar of misschien wel als lesgebouw voor vliegtuigonderhoud. Hoe de hangar nu wordt gebruikt, zie je alleen als je er binnenloopt. Maar dan nog. Het nodigt de bezoe ker niet echt uit om er binnen te gaan. Als na drie uur de andere loodsen en de static buiten tot in alle uithoeken zijn bekeken, zou je hangar-C bijna voorbij lopen. Tot ik me plotseling herinner dat con- naisseur van de Russische luchtvaart en oud-collega Rob Schuurman heeft gewaarschuwd om juist dat gebouw niet voorbij te lopen. Het gebeurt dus vaker. De ingang ligt niet langs de looproute, maar opzij tussen de bossages. Pas als je door een gang met een ouderwets betegelde lambrisering bent gelopen zie je bij een open deur om de hoek de toegang tot de grote hal. Het staat er vol met vliegtuigen: op de grond, op verhogingen en aan het plafond. Weer twee uur later zijn 56 vliegtuigen en helikopters geïn ventariseerd en gefotografeerd. Er is niet een museale lijn in te ontdekken: waar plaats is, staat wel iets. We ontdekken een aantal prototypes zoals van de Aero L-39 Albatross, van de Let-Omnipol Blanik, het eerste aluminum zweefvliegtuig. Behalve voor de militaire vliegtuigen van Mikoyan-Gurevich (Mig) en Yakovlev is in hangar-C ook veel aandacht voor general-aviation en voor opleidingsvliegtuigen. Zo staan er verschillen de Zlin's die ook in West-Europa welbekend zijn van wege de aerobatics die met de meeste mogen worden uitgevoerd. Echt zeldzaam aan deze kant van Europa zijn vliegtuigen als de Yakovlev-17 Feather en de Yak- 23 Flora die in Tsjechië in licentie zijn gebouwd voor de luchtmacht aldaar. Vreemde bedoening De suppoosten zijn allerbehulpzaamst. Omdat de dienstdoende zaalwachters geen enkele vreemde taal spreken, blijft het even behelpen. Er mag niet worden geflitst en museumvliegtuigen op de basis De Lisunov Li-2 Cab is een met instemming van Douglas, in licentie gebouwde DC-3. Ze hebben sterkere motoren, een steviger onderstel en een smallere spanwijdte. De eerste Russische Dakota's dateren uit 1939 en krijgen de typecodering PS-84. In 1942 verandert dat in Li-2. Deze Li-2F is een van de twee museum Cab's die al vele jaren in desolate toestand op het terrein van de vliegbasis Kbely staan. Links voor een bij Avia als CS-102 in licentie gebouwde Mig-15UTI Midget. De Tsjecho- Slowaakse luchtmacht heeft zowel met de Li-2 Cab als met de CS-102 trainer gevlogen 28

Spinner | 2009 | | pagina 30