In Hangar-C zijn alle relikwieën van de Tsjechische luchtmacht sinds 1945 ondergebracht. Daar bevindt zich ook deze fraaie M ig-17PF Fresco (rnr 1015) uit 1956. Door structureel ruimtegebrek is een Mig-21R Fishbed (1501) uit 1968 onder de linkervleugel geparkeerd. Het voordeel van deze opslag is dat het grootste deel van de totaal tentoongestelde collectie, 56 vliegtuigen en helikopters in deze hangar, in uitstekende conditie verkeert mogen al helemaal niet worden gefotografeerd. Met een beetje goede wil van de suppoost lukt dat deels toch, totdat mijn onverstaanbare begeleider ver weg op het veld beweging ziet bij de militaire politie. Foto's mogen alleen worden gemaakt voor eigen gebruik en een artikel publiceren over het Tsje chisch Luchtmachtmuseum mag alleen na toestem ming van de directie. Het is een wat vreemde bedoe ning. Mogelijk dat er nog iets is blijven hangen uit de tijd dat Tsjechië nog geen lid van de NAVO was. Aan mijn begeleider zal het niet liggen. Die brengt mij even later een prachtige jubileumposter waarop de silhouetten zijn afgebeeld van alle in het muse um tentoongestelde vliegtuigen. Burgerluchtvaart Het Letecké Muzeum is opgenomen in de organi satie van het ministerie van Defensie en maakt deel uit van het Vojensky Historicky Üstav (Militair Historisch Instituut) in Praag waaronder ook andere krijgsmacht musea en geschiedkundige secties onder ressorteren. Net zoals dat bij het MLM het geval is, heeft ook het Tsjechisch Luchtmachtmuseum een nauwe band met de luchtmacht. Veel van wat ooit bij de Tsjechische luchtmacht heeft gevlogen, is er tentoongesteld. De collectie wordt gecom pleteerd met een scala aan motoren, uniformen, fotogalerijen, luchtdoelsystemen, geleide wapens, onbemande vliegtuigen en sleepdoelen. Maar het accent ligt duidelijk op de vliegtuigen. In hangar-C is er naast de militaire luchtmacht ook aandacht voor de burgerluchtvaart. Daarbij is een belangrijke plaats ingeruimd voor de zweefvliegerij. In landen als Duitsland, Polen, Tsjechië. Slowakije en uiteraard ook Rusland speelt het zweefvliegen nog steeds een belangrijke rol bij de werving van leerling-vliegers voor de luchtmacht. En na Topgun Holland zal dat ook in ons eigen land weer het geval kunnen zijn. Ruimtegebrek Er lijkt op zo'n vliegbasis als Kbely met heel wat gedateerde gebouwen erg veel plaats om alle muse umstukken bij elkaar te brengen. Niets is echter minder waar. De infrastructuur van het Tsjechische luchtmachtmuseum is sterk verouderd en hard toe aan vervanging. Zowel op de static buiten als in de museumhangars heerst een structureel ruim tegebrek. De zeer krappe opstelling in hangar-C is fnuikend voor het overzicht en de zichtbaarheid van de collectie, wat ook van invloed is op de waar dering er voor. Maar de verzameling op Kbely is uniek, waardevol en van groot belang voor de lucht vaarthistorie van Tsjechië en de geschiedenis van haar luchtmacht. Dat op zichzelf verdient grote lof en een aanbeveling voor wie het Tsjechische Lucht machtmuseum nog niet heeft bezocht. Want wat er op Kbely aan luchtvaart antiquiteiten is te zien uit het verleden van de Tsjecho-Slowaakse luchtmacht is veel méér dan alleen maar vergane glorie. Bereikbaarheid en toegankelij kheid Het museum is van mei tot oktober elke dag geopend van 10.00 tot 18.00, behalve 's maandags. De toegang tot het museum is gratis en fotograferen is toegestaan. Het museum ligt aan de Mladobole- slavska in Kbely, Praag-2. Per auto: vanuit Praag Centrum via de Jizni Spojka, Seblova, Prumyslova, en de Kbelska bij de kruising met de 610 naar Kbely rechtsaf de Mladoboleslavska op. Vanuit het noorden via de D8 naar de Knelska en vervolgens bij de kruising met de 610 links. Het museum ligt rechts van de weg, herkenbaar aan de Mig-21 als poortwachter. 100 m. verder links is ruim parkeergelegenheid op het militaire terrein. Met openbaar vervoer: bereikbaar met de metro vanuit de stad naar station Ceskomoravska en van daaruit met buslijn 110, 185, 259 of 280. Uitstappen bij halte Letecké Muzeum. En voor wie de grote AeroExpo Europe luchtvaart tentoonstelling bezoekt op het vliegveld Letnany Kbely bij Praag, van 22 tot 24 mei a.s., wordt met een shuttle bus van daaruit naar het nabijgelegen Tsjechisch Luchtmachtmuseum gebracht. 29

Spinner | 2009 | | pagina 31