Gerard Casius AEen originele in Engeland gekochte De Havilland DH-9 ten tijde van de opening van het vliegveld Andir bij Bandoeng in 1922. Het toestel heeft de zescilinder watergekoelde Siddeley Puma motor (foto: via W. Vredeling) Tijdens de Vriendendag op 28 maart j.l. op Soesterberg vertelde Hans Berfelo in zijn presentatie over de status van de Projecten iets over een pro ject om een replica te bouwen van de De Havilland DH-9. Ongetwijfeld zal dit bij velen van u een reactie teweeg gebracht hebben van: "hè, wat is dat nou, een DH-9?" Vandaar dat ik u graag wat nadere tekst en uitleg wil geven. Toen circa twee jaar geleden bij de bouw van de Brewster Buffalo de eindstreep van dat project heel langzaam in zicht begon te komen, werd mij door de vrijwilligers-bouwploeg van het Cradle of Aviation Museum (CAM) op Long Island, NY, gevraagd: "als die Brewster nu klaar is, heb je dan nog wat andere ideeën in petto?" Ik dacht aan het Curtiss P-6 project dat nog in het beginstadium was en deed de vraag af als grapje door te zeggen "oh, een Glenn Martin of een De Havilland DH-9 is ook wel leuk!" Tot mijn verbazing kwamen ze er later op terug en de reden hiervoor was mij inmiddels duide lijker geworden. Het CAM heeft een ploeg van 8 ongeveer twintig enthousiaste oudgedienden van de luchtvaartindustrie die aan projecten zoals de Brewster werken, maar het CAM beschikte niet over voldoende middelen om voor het eigen museum een nieuw project aan te pakken. En als er niets te doen is dan verlies je deze mensen, ze gaan vissen of een bootje bouwen. Onze projecten om een Brewster en vervolgens een Curtiss te bouwen kwamen destijds dus "als geroepen". En in feite is de situatie nog steeds zo - als de Brewster klaar zou zijn wilden ze graag weer met wat nieuws beginnen. En zo kwam het idee voor een De Havilland DH-9 tweedekker weer ter sprake.

Spinner | 2009 | | pagina 10