ATwee HWs, de HW-139F en de afgebeelde HW-141F, werden wanneer nodig ook ingezet als fotokarteringstoestel. Grote gebieden werden ermee in kaart gebracht voor bosbouwen olie-exploratieprojecten. Het windmolentje drijft de electrische generator aan voor de fotocamera constructietekeningen zijn - in de vorm van de DH-4 microfilms - beschikbaar. Dat betekent datje vele hoofdcomponenten direct natuurgetrouw kunt nabouwen, vleugels, staartvlakken, landingsgestel, en nog meer. Voorts is het dan een uitdaging om door middel van "reverse engineering" die door Walraven ontworpen "schaalbouw- romp" na te bouwen. Daarvoor gebruiken we de oorspronkelijke externe afmetingen, plus een aantal foto's van de aanbouw van de "HL's" in Bandoeng waarop constructiedetails zijn te zien. Dit belooft een leerzaam project te worden waarbij je constructiemethoden anno 1925 moet interpreteren en toepassen. Bij het bouwen van een replica vormt de beschikbaarheid van een originele motor vaak een groot - en meestal ook kostbaar - probleem. Een Siddeley Puma motor is bijzonder zeldzaam, en al zou je er een kunnen vinden, dan zou de koopprijs enorm zijn en zou het daarnaast zonde zijn om zoiets zeldzaams in een statisch - niet vliegend - toestel te stoppen. Dit probleem kan bij de Indische DH-9 echter worden opgelost door de HW-versie te bouwen, met de ruim beschikbare R-985 stermotor. Ook dat pleit dan voor een DH-9, oftewel de HW- versie. Project aanpak Reeds geruime tijd geleden is voorzichtig overleg geweest over het De Havilland DH-9 idee met de Stichting Vrienden en de Directie MLM. Het antwoord was - voorlopig? - negatief en dat houdt verband met de plannen voor het nieuwe Defensie Museum op de voormalige vliegbasis. Het ligt voor de hand dat ten tijde van de "verhuizing" naar het nieuwe museumcomplex, de toegang voor het publiek enige tijd gesloten zal zijn. Dat betekent: gedurende een periode geen inkomsten uit de Museumwinkel en die is nu juist een van de grote inkomstenbronnen voor projecten van de Stichting Vrienden. Er zal alles aangedaan worden om die 12

Spinner | 2009 | | pagina 14