sluitingsperiode zo kort mogelijk te houden, maar toch heeft het Stichtingsbestuur, terecht, moeten besluiten geen nieuwe projecten aan te pakken die zouden doorlopen in de periode van sluiting. Daarnaast schijnt er ook een vraag te zijn over de beschikbare expositieruimte in het nieuwe museumcomplex om vliegtuigen ten toon te stellen. Voorts heb ik recent van de MLM- directie begrepen dat de plannen voor het nieuwe Defensiemuseum zich niet richten op méér vliegtuigen in de collectie, aangezien de bedoeling is het verhaal (ook) meer aan de hand andere voorwerpen te vertellen. Die negatieve vooruitzichten plaatsten ons wel voor een dilemma, immers een flink deel van die beschikbare vrijwilligersbouwploeg in Amerika dreigde te verdwijnen als er geen nieuw project voorhanden zou zijn, en zonder zo'n uniek- beschikbare groep vaklieden zal het heel moeilijk zijn om een DH-9-replica te verwerven. Je hoeft maar te zien hoe veel moeite en tijd het kost om de Fokker C.10 en de Koolhoven te bouwen om je te realiseren dat de mogelijkheden voor nóg zo'n project in Nederland zeer beperkt zijn, om maar niet te spreken over de kosten. Bouw toch gestart Tijdens een reis naar de Verenigde Staten die ik vorig jaar maakte met een andere luchtvaarthistorie-enthousiast, en waarbij we onder andere het National Museum of the USAF in Dayton, Ohio, het NASM in Washington en natuurlijk ook ons Brewster en Curtiss project bij het Cradle of Aviation Museum op Long Island bezochten, kwam het DH-9 idee uiteraard weer ter sprake. De handen van de CAM-bouwploeg bleken te jeuken om met de De Havilland te beginnen. Mijn reisgenoot stelde voor om samen met ondergetekende de beginfase van het bouwproject te financieren. Die reisgenoot zal u niet onbekend zijn. Het is Frank Venus, beter bekend als de man die met zijn uitgeverij Geromij inmiddels al een flink aantal belangrijke boekwerken op het gebied van Nederlandse luchtvaarthistorie het licht heeft doen zien, zoals de trilogie over het 320 Squadron, een boek over de "Dutchies", de carrier-vliegers van de MLD, recent weer een boek over de Fokker D.VII, plus nog andere titels, en met nog meer boeken onderweg. Frank Venus en ondergetekende kwamen met het CAM overeen dat we om te beginnen een set vleugels voor de De Havilland zullen bouwen. De aTwee originele DH-9's (H-115 en -117) en tenminste één HL HL-142werden omgebouwd tot ambulance-vliegtuig om slachtoffers van een vliegtuigongeval snel van de geïsoleerd gelegen vliegschool Kali Djati naar het hospitaal in Tjimahi te kunnen vervoeren. Hier de H-115A bij de oplevering, met technisch officier Lt. Roeper Bosch len vliegerarts Hubach als figuranten (foto uit: "Luchtvaart") 13

Spinner | 2009 | | pagina 15