*De H-115 Ambulance met Rode Kruis beschildering (foto: coll. de Ruijter van Steveninck via Patist-Casius detailtekeningen daarvoor zijn beschikbaar en het CAM wist de hand te leggen op een mooie voorraad superkwaliteit hout, overtollig van de beroemde Steinway pianofabriek (ook op Long Island NY). Het worden dus vleugels gebouwd precies volgens de originele tekeningen. Voor u nu denkt dat we last hebben van een teveel aan los geld: de kosten voor de vier vleugelpanelen, inbegrepen de ailerons, centersectie en struts bedraagt 20.000 US dollar, ofwel ca. 15.000 Euro en dit uitgesmeerd over 2-3 jaar. Op jaarbasis is dat met zijn tweeën een te behappen bedrag. Het totale project voor de complete DH-9 HW is begroot op 50.000 dollar, ofwel ongeveer 36.000 Euro. Totale bouwtijd is geraamd op rond vijfjaar. Inmiddels zijn we nu ruim een jaar verder en er wordt flink aan de De Havilland gewerkt. Vleugelribben voor alle vier vleugelpanelen zijn klaar. De eerste van de vier vleugelpanelen is - op de linnenbekleding na, want daar wachten we nog mee - geheel gereed en de tweede is een flink eind gevorderd. Het werk ziet er prachtig uit. Alhoewel we nog geen overeenkomst hebben gemaakt met het CAM over verdere voortgang (romp, etc.) is daar ook al het nodige aan gedaan. We hebben een stel originele DH-9 wielen mét originele banden gekocht in Zwitserland. Een VOTEC-school (vergelijkbaar met een Nederlands ROC) stelde gratis een R-985 motor beschikbaar en we hebben een op de R-985 passende uitlaatring gekocht, afkomstig van een Vultee BT-13. Deze uitlaat moet nog wel aangepast worden volgens de exacte vorm van die van de in Indië gebouwde De Havilland HW. Opties voor de uiteindelijke afbouw Aangezien we voorlopig nog slechts een stel vleugels bouwen voor de De Havilland HW, laat opties open voor de uiteindelijke vormgeving van het toestel, die bepaald wordt door de uitvoering van de romp. We denken bijvoorbeeld ook aan een beschildering die in 1936-37 in Indië werd aangebracht op een HW in het kader van experimenten met vliegtuig camouflage. Dit betrof spectaculaire kleuren in een bijzonder "splinter-patroon", blauw, roze, pastel bruin en gebroken wit, bedoeld om de contouren van vliegtuigen te verdoezelen. Een andere mogelijkheid is om een De Havilland Ambulancevliegtuig te bouwen. Daarover gaan we nog nadenken en we werken aan het vinden van informatie over de uitvoering van beide opties, die elk op zich een belangrijk element van gebruik van militaire vliegtuigen kunnen illustreren. Voor de Ambulance versie van de HL zijn we wel genoodzaakt om een Siddeley Puma dummy-motor te construeren, want een echte is, zoals gezegd, niet te krijgen. 14

Spinner | 2009 | | pagina 16