operatie no. 199 van 320 squadron Nico Geldhof AEen Mitchell uit dezelfde reeks als de FV928 Een fataal verlopen oorlogsvlucht, zoals beschreven in "De operaties van 320 Squadron", gaf oud-waarnemer André Hissink aanleiding wat meer gedetailleerd op de gebeurtenissen tijdens deze operatie in te gaan. Zijn relaas hoe door verregaande onachtzaamheid een gewaardeerd bemanningslid zich niet meer uit een zwaar beschadigde "Mitchell" kon redden, willen wij u niet onthouden. Waar nodig is zijn verhaal van enige toelichtende tekst voorzien. Fill-in crews Tijdens het Ardennen-offensief ontving No. 139 Wing opdracht op 29 december 1944 een wegkrui- sing bij Vielsalm te bombarderen. Volgens bin nengekomen verkenningsberichten had zich in dit plaatsje aan de Saine-rivier een vrij grote Duitse troepenmacht geconcentreerd. Ook al om de logis tieke toevoer naar de frontlinie uit te schakelen, werd vernietiging van deze voor de vijand vitale wegkruising van essentieel belang geacht. De aanval zou in drie waves van elk twaalf "Mitchells" worden uitgevoerd. De drie op Zaventhem gebaseerde "Mitchell"-squadrons No. 98.180 en 320 dienden de hiervoor beno digde vliegtuigen en bemanningen te leveren. Aangezien 180 Squadron op dat moment twee inzet bare bemanningen te kort kwam, werden twee 320-bemanningen aangewezen om een van hun boxen voor deze aanval te completeren. Als gevolg van dit besluit werden de bemanningen van offi cieren-vlieger Piet van der Wel en Evert Wils op de Battle Order van 29 december 1944 vermeld. De ver dere bemanning van Wils bestond uit waarnemer A.L.A. Hissink en de sergeanten-vliegtuigschutter L. Dekker en J. Jillings. Vlak vóór de start, die om 13u.40 zou plaatsvinden, inspecteerde de bemanning Wils hun ter beschik king gestelde "Mitchell II" met registratie FV928 en vliegtuigletter "K". Al snel constateerde de crew dat de conditie waarin dit toestel verkeerde nogal te wensen overliet. "De staat waarin het toestel zich bevond was allertreurigst", aldus Hissink. 16

Spinner | 2009 | | pagina 18