A good landing... Recent verschenen incident geheel en al bij de technische dienst van 180 Squadron. Die had door grove nalatigheid de bemanning van de K in een acuut gevaarlijke situ atie doen belanden. Beide 320'ers hadden gehoopt en verwacht, dat hun rapportage na de de-briefing tot een uitvoerig onderzoek bij 180 Squadron zou leiden. Hissink's oordeel over deze gang van zaken is in alle opzichten navrant. "Er gebeurde echter niets wat op een onderzoek leek. Deze pijnlijke kwestie verdween dus, al dan niet opzettelijk, in de doofpot. Wat hadden wij gedaan als het voorluik niet open was gegaan of Dekker's parachute in de bomb bay was gevallen? Ik moet er niet aan den ken! Het zit mij nog steeds hoog!" Hissink's relaas geeft op onmiskenbare wijze aan. hoe de levens van een vliegtuigbemanning in die oorlogsperiode letterlijk aan een zijden draadje konden hangen. Dat vijandelijke actie fatale gevol gen voor vliegtuig en crew kon opleveren was nog te begrijpen. Maar als die moet worden toegeschre ven aan een flinke portie nonchalance van een bevriende technische dienst, dan is het verlies van een oorlogsbemanning vanzelfsprekend ontoelaat baar. Zelfs wanneer - zoals in dit geval - zware mist alle vliegactiviteiten voor lange tijd onmogelijk had gemaakt, dan is elke vorm van haastactie om de vliegtuigen zo snel mogelijk vlieggereed te krijgen geen argument om de veiligheid van de betreffende bemanningen in gevaar te brengen. Helaas moet worden vastgesteld, dat het verlies van Joop Jillings onnodig is geweest. In oorlogstijd werd kennelijk niet al teveel of misschien zelfs geen aandacht geschonken aan het dagelijks onderhouden van tevoren afgesproken maatregelen, die onder meer de vliegveiligheid van de bemanningen in actie moesten garanderen. Voor zover bekend bestond in die tijd geen publicatie zoals Veilig Vliegen waarin nu al vele jaren het KLu-personeel betreffende der gelijke ervaringen en misstanden uitvoerig wordt ingelicht en op zijn verantwoordelijkheid wordt gewezen. 4- A good landing... is any landing you can walk away from. Cartoons by artists from all over the world. A Martin Leeuwis Publication, Vlijmen. Een boekwerk op A5 formaat en voorzien van 160 pagina's. ISBN 978 90 800375-9-5. Op 4 juni j.l. werd in het Militaire Luchtvaart Museum de tentoonstelling Aerocartoons II geopend door de Plaatsvervangend Commandant Luchtstrijdkrachten Generaal-Majoor E.J. Oliemans. Deze tentoonstelling, met als ondertitel Een luchtige kijk op het vliegbedrijf, toont de werken van twintig kunstenaars uit binnen- en buitenland. Een veelvoud van deze werken is door Martin Leeuwis ondergebracht in een nieuw boekwerk, A good landingDit boekwerk komt uit in de bekende luchtvaartcatoonserie Say (o.a. Say again; Say when; Say coffee or tea; Say heading; Say something) met de Nederlandse cartoonist Ton van Andel, alleen nu aangevuld met negentien andere cartoonisten. Daarmee worden evenzoveel stijlen als ideeën over de luchtvaart weergegeven, van een enkele teke ning tot korte stripverhalen in zowel kleur als in zwart-wit. Mocht u dit boek nog niet hebben, het is o.a. ver krijgbaar in de winkel "De Brik" in het Militaire Luchtvaart Museum. Hans Berfelo 4- GOOö L-ANbtNG 18 Cartoons by art,sts from °ver the world is Publication

Spinner | 2009 | | pagina 20