*Rutan's SpaceShipOne heeft in totaal zes vluchten gemaakt waarvan drie snujfelstartjes in de ruimte. Alle vluchten zijn supersonisch: vier boven Mach 2.5 en de laatste daarvan zelfs Mach 3.0. De eerste vlucht werd gemaakt op 17 december 2003: precies een eeuw na het sprongetje van de Wrights. De andere vluchten vonden plaats in 2004. De twee laatste vluchten zijn binnen één week gemaakt: goed voor de Ansari-X prijs van 10 miljoen dollar. De registratie van de SpaceShipOne, N328KF verwijst naar de hoogte die voor de X-prijs moest worden behaald: 328 kilo feet (328.000 voet, 100 km) Het NASM maakt deel uit van het in 1846 opge richte Smithsonian Institution dat staat voor de bescherming en het behoud van het nationaal Amerikaans erfgoed in de ruimste zin van het woord. 19 Musea en zeven researchcentra zijn bij het instituut ondergebracht. Kunst, cultuur en his torie zijn de speerpunten van het Smithsonian. Het NASM is in 1946 opgericht onder de naam National Air Museum. De collectie is dan ondergebracht in de Air and Space loods bij het Arts and Industries Building. Als 20 jaar later de benaming verandert in NASM, geeft het Congres vergunning om de collectie in een apart gebouw onder te brengen. Het nieuwe onderkomen zoals we dat nu kennen wordt op 1 juli 1976 officieel geopend door de toenmalige pre sident van de Verenigde Staten, Gerald Ford. De col lectie van het NASM is volledig gericht op de histo rie van de Amerikaanse lucht- en ruimtevaart. Wat niet weg neemt dat zo hier en daar een vliegtuig staat dat er ogenschijnlijk niet thuis hoort. Groot, modern en strak Het NASM is goed in beeld geweest tijdens de inau guratie van de Amerikaanse president op 20 janu ari van dit jaar, hoewel het tussen alle hoge bebou wing in het centrum van Washington eigenlijk niet bijster opvalt. Maar voor Nederlandse begrippen ligt dat anders. Het NASM is ondergebracht in een gigantisch groot gebouw van een moderne en strakke architectuur. Er is een ingang aan de noordzijde op de Mali en aan de Independance Avenue aan de andere kant. Het is een nagenoeg raamloos samenstelsel van vier 20m hoge, gescha kelde rechthoeken van zo'n 75 bij 25 meter elk. Het pand beslaat een compleet huizenblok. De verschil lende verdiepingen meegerekend, telt het bijna 30.000 m2 aan tentoonstellingsruimte. We bergen onze Pontiac op in een parkeergarage aan de over kant van de avenue. Via een marmeren trap bij de ingang van het museum staan we in de receptie. De toegang is gratis - we letten er niet op - want het 22

Spinner | 2009 | | pagina 24