zicht is direct na binnenkomst al overweldigend. De setting wordt bepaald door het enorme gevaarte dat in zijn volle 33m breedte laag boven het publiek overdwars in de entree hangt: de Rutan Voyager, compleet met de al bij de start beschadigde linker wingtip. Daarmee startte Dick Rutan samen met Jeana Yeager op 14 december 1986 voor een negen- daagse non-stop vlucht om de wereld zonder te tanken. Virtuele overbrugging Verderop zien we in een van de grote glazen hal len de gedrongen romp van de knaloranje Bell X-l van Chuck Yeager. Vlak ernaast, stijl naar boven gericht, worden 57 jaren geschiedenis virtueel overbrugd met Rutan's SpaceShipOne. Luchtmachtkapitein Yeager brak op 14 oktober 1947 door de geluidsbarrière met zijn X-l 'Glamorous Glennis', zo vernoemd naar zijn vrouw. Of hij werke lijk de eerste is geweest die door de geluidsbarrière is gegaan, wordt tegenwoordig ernstig betwijfeld. Hij is in elk geval de eerste die dat deed met een door een raketmotor aangedreven vliegtuig. Op 21 juni 2004 bereikte Michael Melvill met het eerste particuliere ruimtevaartuig SpaceShipOne een hoogte van net iets meer dan 100 km. Even heeft hij aan de ruimte geproefd. Want waar 'de ruimte' nu precies begint, hangt volgens wetenschappers af van de wisselende gesteldheid van de dampkring en de activiteiten van de zon. Zelfs tot op honder den kilometers hoogte wordt nog wel iets van onze dampkring gemerkt. Ofschoon astronauten om Fokker F.IV alias T-2. Hoewel Anthony Fokker zelf twee F.IV's verkocht aan de Army Air Service, maakt Fokker in die tijd niet echt naam in de V.S. De Amerikanen hebben het niet zo op producten uit het buitenland. Daarom krijgt de F.IV als snel de militaire aanduiding Army T-2. Die Amerikaanse houding verandert niet als op 2 en 3 mei 1923 met dit vliegtuig voor het eerst een non-stop vlucht van 26u50' wordt gemaakt dwars over de V.S. Het publiek is laaiend enthousiast. Kort daarna verdwijnt de F.IV al in het museum. De verwachte bestellingen voor deze Fokkermachine blijven uit. Er zijn niet meer dan twee F.IV's gebouwd die beide door Fokker zelf zijn ingevlogen 23 ^1

Spinner | 2009 | | pagina 25