ARyan NYP. Sterk punt van de collectie in het NASM is dat die voornamelijk bestaat uit originele, historische vlieg- en ruimtevaartuigen. Zo ook de 'Spirit of St. Louis'. Daarmee maakt kapitein Charles Lindbergh op 20-21 mei 1927 de eerste solovlucht over de Atlantische Oceaan. Toen goed voor de Raymond Orteig prijs van 25.000 dollar. Heel wat vliegers vóór hem hebben hetzelfde geprobeerd. Zes zijn daarbij omgekomen en drie anderen raakten zwaar gewond. Na 33u39' landt een oververmoeide Lindbergh op Le Bourget. Als alle ceremoniële verplichtingen achter de rug zijn maakt Lindbergh een rondvlucht langs alle verenigde staten. De ontwikkeling van de luchtvaart is na W.0.1 in de V.S. nagenoeg tot stilstand gekomen. Lindbergh is degene die op zijn tournee de desinteresse voor de luchtvaart bij het publiek heeft weten te keren. Nog geen tien jaar later vliegen de Amerikanen in state-of-the art airliners over de Atlantische Oceaan mathematische redenen blijven rekenen met 100 km, is in recent wetenschappelijk onderzoek aange toond dat de ruimte begint op een hoogte - of laag te? - van 118 km. Tijdens de zesde en laatste vlucht van SpaceShipOne bereikte Brian Binnie op 4 okto ber 2004 een hoogte van exact 112 km. Inmiddels is het project SpaceShipTwo in gang gezet. Element De glazen hal waarin Rutan's SpaceShipOne, de Bell X-l en ook de Ryan NYP van Charles Lindbergh hangen, is een van drie cross secties die de vier vleu gels van het museumgebouw met elkaar verbinden. Ze hebben over de hele breedte een glazen muur aan de noordzijde en een glazen dak. De lichtval is zodanig dat de vlieg- en ruimtevaartuigen die in deze enorme hallen in de lucht hangen, als het ware in hun element zijn teruggebracht. Vanuit een de diepte 10m lager prikken een aantal draag- raketten door de vloer omhoog. Ze dragen namen die ons aanspreken uit al lang vervlogen tijden van Mercury, Apollo en Gemini vluchten. In dezelfde hal hangen ruimtecapsules, satellieten en andere ruimte objecten. Maar de grote publiekstrekker is en blijft de nog steeds luchtwaardige originele Lunar Module-2. Het landingsvehikel zou oorspron kelijk een onbemande baan rond de aarde maken. Bij nader inzien werd het beter gevonden om de LM-2 eventueel te gebruiken als rempla<;ant voor het geval dat de LM-5, de Eagle, moest worden ver vangen voor zijn reis naar de maan in juli 1969. Terug in de tijd Wij zijn echter naar deze luchtvaarttempel geko men om te zien hoe de ontwikkeling van het vliegtuig en de luchtvaart in de V.S. is gegaan sinds de gebroeders Wilbur en Orville Wright op 17 december 1903 hun eerste gemotoriseerde spronge tjes maakten. Over een rijbaan brede trap komen we op een even brede promenade halverwege de 24

Spinner | 2009 | | pagina 26