hoogte van het gebouw. Van daaraf krijg je van heel dichtbij een prachtig zicht op de vliegtuigen in de verschillende hallen. De Ryan waarmee Charles Lindbergh op 20-21 mei 1927 als eerste van New York naar Parijs heeft gevlogen, kun je bijna aanraken. Je staat er zó dicht bij dat je het gevoel krijgt terug te zijn in een tijd die je niet hebt mee gemaakt, maar waarover je zoveel hebt gelezen, gehoord en gezien datje er helemaal in opgaat. Heel bijzonder. McDonald's De enige plaats in het NASM waar zich geen vliegtuig bevindt is in de aangebouwde glazen Wright Place Food Court. Met een capaciteit van 1500 gasten tegelijkertijd is het groter dan de grootste McDonald's in Nederland. Een tiental kassa's ver werkt de lange rijen bezoekers en hun bestellingen bij binnenkomst. Als we ergens ver achteraan aan sluiten, staan we binnen 3 minuten aan de kassa. Nog geen minuut later hebben we onze bestelling. Efficiency, daar hebben ze hier wel kaas van gegeten. Op een nepzilveren gehamerd cafetaria tafeltje maak ik mijn eerste aantekeningen. Het is pas 12 uur en we hebben nog meer dan driekwart van het museum te gaan. Historische impact Net als in de dependance van het NASM in het Udvar-Hazy Center (Spinner 28) bij het International Airport J.F. Dulles van Washington is de tentoonstelling in het NASM aan de Mali opge deeld in een groot aantal secties die galleries wor den genoemd. De galleries zijn op de begane grond en op de verdieping ingericht in zalen tussen en tegenover de glazen hallen. The Wright Brothers and the Invention of the Aerial Age Gallery is de eerste die we aandoen. In het centrum van een bruingetinte ambiance is de enige echte Wright Flyer 1903 opge steld. Daarmee heeft Orville Wright op 17 decem ber 1903 de eerste gemotoriseerde vlucht gemaakt met een toestel zwaarder dan lucht. De verlichting in de ruimte is gedempt. En er heerst een plechtige stilte. Tientallen mensen lopen langzaam langs het hekje dat op enige afstand rond de planeur is opgesteld. De luchtvaart zoals we die nu kennen, is daarmee begonnen. Hier ben je je opnieuw bewust van de historische impact van wat de beide broers Wilbur en Orville Wright hebben gepresteerd. En niet alleen voor de luchtvaart als zodanig. Maar ook voor al datgene wat door de luchtvaart vanaf dat moment direct en indirect overal ter wereld is tot stand gekomen. Positief en helaas ook in nega tieve zin: in maatschappelijk en sociaal opzicht en op technisch en industrieel gebied. Je kunt je de wereld waarin wij vandaag de dag leven niet meer voorstellen zonder luchtvaart en zonder de ontwik kelingen als gevolg daarvan. Origineel voor replica De Wright Flyer uit 1903 is een van de weinige originele erfstukken van de gebroeders Wright die voor het nageslacht bewaard zijn gebleven. Jarenlang heeft deze Flyer in het Science Museum in Londen gehangen. Dat is het gevolg geweest van een ruzie die de Wrights hebben met Glenn Curtiss. Die heeft het patent geschonden dat de Wrights op de laterale besturing van hun Flyers hebben. Curtiss op zijn beurt verwijt de Wrights dat zij een vinding van Samuel Pierpont Langley, ook een luchtvaartpi onier, hebben overgenomen. Daar kun je overigens je vraagtekens bij zetten. Langey is in die jaren secretaris van de Smithsonian Institution. En tot grote ergernis van de Wrights valt het Smithsonian Curtiss bij in zijn opvattingen. De gebroeders zijn daarover zó verbitterd dat Orville - Wilbur is al in 1912 overleden - in 1928 besluit de Flyer over te brengen naar Engeland en aan het Science Museum te schenken. Twintig jaar lang heeft deze historische Wright Flyer daar gehangen. Vanwege de Duitse bombardementen hebben de Britten de Flyer tijdens de oorlog elders opgeslagen. Na de oorlog heeft Smithsonian coryfee Paul E. Garber in gesprekken met Orville Wright erkenning en eer herstel voor de Wrights weten te bewerkstelligen. Het resultaat daarvan is dat het Science Museum uiteindelijk de originele Flyer in 1948 heeft inge ruild voor een replica uit het Smithsonian. Orville Wright heeft het niet meer meegemaakt. Hij over lijdt in Dayton, Ohio, op 30 januari 1948. Sinds dat jaar neemt deze Flyer waarmee Orville zijn historische vlucht heeft gemaakt, in het NASM een onmisbare plaats in. Voor replica's en mock-ups is er in het NASM dan geen plaats meer. Tenzij men er niet omheen kan. Dat is het geval met twee Wright gliders en een mock-up van een Grumman 'X-29', het meest onstabiele vliegtuig dat ooit is gebouwd. Het kan alleen in de lucht worden gehouden met behulp van supercomputers aan boord. Wat niet weg neemt dat de voorwaartse pijlstelling aërody namisch hoogst efficiënt blijkt te zijn. De 'X-29' in het museum is een leeg polyester omhulsel. In het geheel van de expositie is het waarschijnlijk geen lang leven meer beschoren. Het originele exem- 25

Spinner | 2009 | | pagina 27