plaar staat in het National Museum van de United States Air Force (NMUSAF) op Wright-Patterson Air Force Base in Dayton (Spinner 27). Het NASM legt in de verschillende galleries het accent op de historische werkelijkheid. Dat betekent dat er alles aan wordt gedaan om altijd het origineel histo risch vliegtuig tentoon te stellen. Elk vliegtuig in de collectie van het NASM heeft dan ook zo zijn eigen verhaal. En dat maakt de exposities in het Smithsonian als geheel uitermate boeiend. America by Air Afgezien van de historisch wetenschappelijke ver antwoording van de NASM collectie, is het beleid rond inrichting en expositie geheel gericht op de museumbezoeker. Dat houdt in dat sterk wordt ingezet op actualiteit - haast een contradictio in termini als het gaat om historie - op originaliteit, presentatie en op de behoefte van het publiek. Het komt erop neer dat het museum voortdurend in beweging is. Dat varieert dan van exposities die worden aangepast en tentoonstellingen die opnieuw worden ingericht, tot complete verbou wingen van de galleries. 'Gemiddeld hebben we zo'n 2.500 tot 3.000 mensen per dag binnen', vertelt Brian Mullen van Public Affairs, 'in het weekend oplopend tot zo'n 25- a 30.000'. Dat zijn zo'n 1.8 tot 2.1 miljoen bezoekers op jaarbasis. Men kan zich bij het NASM dus wel wat permitteren. We komen Mr. Mullen tegen als we merken dat een deel van het NASM op onze bezoekdag is gesloten, onder constructie of gewoon niet toegankelijk is. Zo is de World War-2 Gallery afgesloten vanwege TV opnamen met de directeur. Een gewapende vrou welijke suppoost van enig postuur staat geparkeerd achter het afzettingslint. We kunnen niet om haar en de afzetting heen. En dat moetje dan ook niet proberen. Een essentiële vraag voor ons is dan ook hoe lang die afsluiting gaat duren. We kunnen niet langer dan één dag uittrekken voor ons bezoek aan het NASM. Dan wil je dus alles nü hebben gezien. Helaas is ook de Sea-Air Operations Gallery dicht. En de America by Air Gallery is wegens verbouwing geslo ten. Bij de expositie daar gaat het om de luchtvaart als transportmiddel. Vanaf de promenade hebben we wel een inkijk in deze Transport sectie. Daar staan de vliegtuigen onder zeil. In de hoogte hangt een strakke formatie vliegtuigen bestaande uit een Ford Tri-Moteur. een DC-3 van Eastern Air Lines, een Pitcairn Mailwing, de Boeing-247D: derde in de Melbourne race van 1934, een Fairchild FC-3 en een Northrop-4A Alfa van TWA. De expositie wordt opnieuw ingericht. Uit de muur steekt pregnant de neus naar voren van een American Airways-747. We zijn een maand te vroeg voor de opening. Momenteel is de America by Air Gallery wel weer toegankelijk. En dankzij Brian Mullen zijn we even later de eersten die de W.W.2 Gallery binnenlopen. Fokker Thans is de Baron Hilton Pioneers of Flight Gallery gesloten. Daarin bevindt zich o.a. een grote Fokker T-2, bij ons beter bekend als de F.IV. Deze T-2 is nog in Veere langs het kanaal gebouwd. Het vliegtuig is in 1920 samen met nog een tweede F.IV en enkele andere toestellen hoogstpersoonlijk door Anthony Fokker zelf verkocht aan de vliegdienst van het Amerikaanse leger. Na enkele mislukte pogingen vliegen twee testvliegers, de luitenants Oakly G. Kelly en John A. Macready met het bij het NASM geëxposeerde vliegtuig op 2 en 3 mei 1923 als eer ste non-stop vanaf Long Island dwars over de V.S. naar San Diego. Twee weken daarvoor hebben zij met deze T-2 een wereldduurrecord van 36u:14':05" gevestigd. In dezelfde gallery staat ook de Douglas World Cruiser 'Chicago' die samen met drie andere D-WC's op 6 april 1924 vanaf Seattle opstijgt voor een tocht rond de wereld. Eén vliegtuig crashte, een ander moest een noodlanding maken op zee kort voor de eindstreep. Ook de knalrode Lockheed 5B Vega waaraan Amelia Earhart (Mrs. Putnam) een deel van haar reputatie heeft te danken staat in de Prioneers of Flight Gallery. Met dit vliegtuig maakte ze op 20 mei 1932 als eerste vrouw een solo vlucht over de Atlantische Oceaan. Militaire luchtvaart Het is natuurlijk niet alleen de civiele vliegerij die bepalend is geweest voor de Amerikaanse luchtvaarthistorie. Ook de evolutie van de mili taire lucht- en ruimtevaart heeft in belangrijke mate daaraan bijgedragen. In het NASM en in de Udvar-Hazy dependance wordt aan enige interes sante militaire aspecten aandacht besteed. In de Jet Aviation Gallery staan enkele straaljagers uit de beginperiode: de haaiachtige Messerschmitt-262 Schwalbe waaraan de Duitsers de typebenaming Schwalbe hebben gegeven en het prototype van de Lockheed XP-80 Shooting Star in een afgrijselijke lichtgroene olijfkleur. Na de bevrijding van Europa in 1945 hebben de Amerikaanse troepen scheeps ladingen vliegtuigen van de belligerenten voor onderzoek overgebracht naar de V.S. Met een groot aantal daarvan is zelfs nog een testvlucht gemaakt. 26

Spinner | 2009 | | pagina 28