AB-17 Mural van Keith Ferris. Ruim een jaar kostte het luchtvaartschilder Keith Ferris aan onderzoek, voorbereiding en realisatie van zijn meesterwerk in het NASM. Niet zomaar een impressie van een mass-formation Fortresses. In de muurschildering keert de 303rd Bomber Group op 15 augustus 1944 terug van een missie naar Wiesbaden als de B-17G-25DL 'Thunder Bird' met serial 42-38050 wordt onderschept door een Duitse Me-109 en een dito Fw-190. Het zeer gedetailleerde kunstwerk is aangebracht op zgn. Utrechts linnen. Keith Ferris heeft alleen voor het aanbrengen van het schilderstuk 75 werkdagen nodig gehad. En 4320 tubes rode, gele en blauwe verf, 22,8 liter titanium wit, en 68,4 liter reukloze verdunner, 20 palets, 10 kwasten en tig rollen keukenpapier Zo ook met de Me-262. Van de 1443 in Duitsland geproduceerde toestellen hebben er nog circa 300 tijdens de oorlog gevlogen. Geconfisceerde Duitse en Italiaanse vliegtuigen zijn vandaag de dag nog terug te vinden in heel wat Amerikaanse musea. De P-80 Shooting Star is het Amerikaanse antwoord op de Me-262 en de Britse Meteor. Het prototype dat 'Lulu-Belle' is genoemd, is in een razend tempo ontwikkeld en beproefd. Uiteindelijk wilden de Amerikanen met de P-80 het luchtoverwicht boven Europa weer zeker stellen. In de Looking at Earth Gallery hangt een DH-4 foto verkenner. Het vliegtuig is gebouwd bij Dayton- Wright en ontwikkeld uit een Britse De Havilland tweedekker. In dezelfde hal hangt een grijsblauw gecamoufleerde Lockheed U-2C strategische foto verkenner. U-2's hebben gevlogen bij de NASA. de USAF en bij de CIA. Deze vliegtuigen zijn meer dan 35 jaar lang omgeven met een waas van geheim zinnigheid. Vooral wat betreft de inzet van de U-2 en later ook de SR-71 Black Bird door de CIA. Die dienst beschikt over eigen vliegtuigen en eigen vlie gers. De CIA U-2's zijn niet beschilderd en dragen geen nationaliteitskenmerken. De enige zichtbare registratie is een driecijferig constructienummer op de staart. De U-2's vliegen vanuit Engeland, Duitsland. Noorwegen en Cyprus. In zes uur leggen ze op een hoogte van meer dan 20 km afstanden af van 4600 km boven de Sovjet-Unie. In een enkel geval - majoor Gary Powers op 1 mei 1960 boven Swerdlovsk - is dat mis gegaan. In de Udvar-Hazy dependance van het NASM staat het merendeel van de militaire collectie van het NASM. Althans de grotere vliegtuigen waarvoor in de hoofdvestiging aan de Mall in Washington geen plaats meer is. Zo staan in het Udvar-Hazy Center onder andere 27

Spinner | 2009 | | pagina 29