een Lockheed SR-71A Black Bird en de Enöla Gay de Boeing-Martin B-29 Super Fortress waarmee de eerste atoombom is gedropt. Er is zelfs al een van de prototypes van de Lockheed-Martin F-35 JSF Lightning-II! Flying Fortresses In de Great War Gallery valt bij binnenkomst een prachtige, originele en voor W.O.l zeer representa tieve Fokker D.VI1 op. De rest van de zaal is kleur rijk opgevuld met een Duitse Albatross, een Franse Spad en een dito Voisin en een Britse Sopwith Snipe. Als we de gelegenheid krijgen om de WW-2 Aviation Gallery te bezichtigen, gaat alle aandacht onmiddellijk naar een schitterende muurschilde ring van een formatie B-17 Flying Fortresses. Niet naar die C.202 Folgore van Macchi en die zeegroene Japanse Zero. Maar naar het schilderij van Keith Ferris. Van hem zijn prachtig gedetailleerde lucht vaartschilderingen bekend. Deze immens grote, 8 bij 25 meter, en zeer indrukwekkende wandschil dering is als het panorama van Mesdag. De leading B-17 vliegt zó de hal in. Op een verhoging zie je wat de staartschutter zou zien: je zit midden in deze vliegende armada. Het is een beetje vol in de gallery. Beneden staan enkele W.0.2 representanten opgelijnd. Naast een Spitfire Mk.VII is er nog een Messerschmitt-109G en een North-American P-51D Mustang. De Spitfire heeft een drukcabine en een intrekbaar staartwiel. Sinds 1942 zijn Mk.VH's ingezet als luchtverdedigingsjager hoog boven Engeland. Bovendien hebben negen RAF-squadrons in het Midden-Oosten met de Mk.VII gevlogen. Regelrechte aanbeveling In de museale opzet van de NASM collectie waar het accent vooral ligt op de historie van de burger luchtvaart, is het om praktische redenen nauwe lijks mogelijk integraal aandacht te besteden aan de historie van de militaire luchtvaart in de V.S. Dat erfgoed is dan ook vooral terug te vinden in het NMUSAF in Dayton. De ruimtelijke beperkingen bij het NASM in Washington zijn zodanig dat de mili taire luchtvaart aldaar niet uitbundig kan worden tentoongesteld. Maar dat hoeft ook niet. Want wat er staat is historisch zeker representatief. Neem 28

Spinner | 2009 | | pagina 30