WfffigM IFIjêif firn 100 Jaar Luchtvaart Nederland AOp de achtergrond maakt de Wright Flyer een flauw dalende bocht. Er voor v.l.n.r. Arend-Jan Heerma van Voss, bur gemeester H. van Rijnbach-de Groot, wethouder J.P. van Hal, Amanda Wright Lane, stichtingsvoorzitter Claas Borgers, generaal Jansen, Rudy Muller en Frank Vrolijk van de stichting 100 Jaar Luchtvaart. Helaas ontbreken de leerlingen van het Opleidingsbedrijf Metaal op deze foto Ter herinnering aan 100 Jaar gemotoriseerde luchtvaart in Nederland heeft Amanda Wright Lane op 18 juni 2009 de Wright landmark in Etten- Leur onthuld. Zij deed dat samen met de burge meester, mevrouw H. van Rijnbach-de Groot, op de rotonde Vossendaal-Roosendaalseweg, ver weg van de Klappenbergsche Heide bij Leur. Daar vloog Charles graaf De Lambert op 24 juni 1909 voor het eerst met een vliegtuig boven Nederland. De onthulling werd bijgewoond door een honderd tal inwoners van Etten-Leur. Die waren spontaan naar de rotonde gekomen. Daar waren ook de commandant der Luchtstrijdkrachten, luitenant- generaal-vlieger Jac Jansen, enkele leden van het gemeentebestuur en het dagelijks bestuur van de Stichting 100 Jaar Luchtvaart Nederland. Zichtbaar geroerd door zoveel belangstelling had Amanda Wright, een achter-achternicht van Wilbur en Orville Wright, warme woorden voor de prestaties van haar oudooms. 'Ze zijn de eerste vlie gers geweest zonder het zelf te weten. Hun voort durende onderzoekingen en studies daaropvolgend leidden hen bijna vanzelf naar dat ene moment dat ze alleen nog maar de lucht in hoefden te gaan'. De Wright Brothers hebben aan de wieg gestaan van de luchtvaart zoals we die nu kennen. Maar in 1903 hebben ze geen idee wat hun prestatie, het vliegen, voor de mensheid zou gaan betekenen! 'Elk jaar. elke dag, elk uur opnieuw worden nog steeds uitvindingen gedaan die uit de luchtvaart voortkomen', zegt Amanda Wright. En dan gaat het niet alleen om technische ontwikkelingen, of om vooruitgang op tal van andere wetenschappelijke terreinen. 'De luchtvaart heeft wereldwijd afstan den verkleind en de mensheid dichter bij elkaar gebracht. En die ontwikkelingen zijn nog lang niet afgelopen', voorspelde ze. Het monument bestaat uit een gestileerde roest vrijstalen replica van de Wright Flyer op een zes meter hoge sokkel uit 1909. Leerlingen van het Opleidingsbedrijf Metaal in Etten-Leur hebben het roestvrij lichtmetalen vliegtuig geconstrueerd. Na voorstudie en voorbereiding hebben ze zes maan den aan het monument gewerkt. Loe Baltussen 4- 7

Spinner | 2009 | | pagina 9