De Hawk van de rechterkant gezien vorm en stroomlijn moeten geven - te dicht bij het staalbuis-rompframe waren gemonteerd, waardoor de romp ter plekke 'te mager' was uitgevallen. Bij zo'n concludering moetje als oud-vliegtuig werktuigkundige dan weer terugdenken aan je schoolse kennis. De dikkere romp van de P-6 was namelijk voor het eerst toegepast op een experi mentele Hawk om extra brandstoftanks te kunnen herbergen voor een non-stop Amerikaanse coast- to-coast recordvlucht. Het bleek een aërodyna misch betere vormgeving op te leveren en deze werd gehandhaafd voor de P-6 jager. In de jaren vijftig heette dat heel wetenschappelijk 'area-rule', een fenomeen waardoor bijv. de Hawker Hunter Dual T.7 sneller vloog dan de eenzitter Hunter Mk.IV. Zo leer je nog eens wat. De koelwaterradiateur- waarvoor ik een vrijwel identiek artikel kon verwerven bij een grote vrachtwagenreparateur - is op zijn plaats gehangen en de shutter-louvres zijn aangemaakt en gemon teerd. Met de hulp van het CAD/CAM programma kunnen nu de benodigde vormgevende delen van de motorbeplating op eenvoudige wijze worden ontworpen en in bouwtekeningen omgezet, waar door veel experimenteel pas- en meetwerk wordt voorkomen. En alhoewel onze Hawk geen (onvind bare) échte Conquerormotor zal krijgen, wordt bij dit proces wel gebruik gemaakt van de ware con touren van deze 12-cilinder V-motor. Dit alles nu te kunnen integreren door middel van het CAD- programma is goed nieuws, want die grote neus van de Curtiss Hawk is erg gezichtsbepalend, u weet het nog wel: 'wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht'. Er zit dus goede vooruitgang in het Curtiss project, maar uw en mijn hamvraag is natuurlijk: wan neer zal de Hawk gereed zijn? Het bouwteam schat nog anderhalfjaar nodig te hebben. Kijkend naar wat er nu staat lijkt dat erg lang, maar we moeten niet vergeten dat de vrijwilligers gemid deld één of anderhalve dag per week komen werken. Daarnaast is het bepaald niet gematigde Amerikaanse klimaat een stevige handicap, want de nauwelijks verwarmde en niet gekoelde werk plaats zorgt voor temperatuurvariaties van +5 tot soms +40 Celsius. Dan wil je als 70-80-jarige vrijwilliger nog wel eens verkiezen om thuis in de airco te blijven. Bovendien gaat er nog heel veel werk zitten in de kleine details. Denk bij voorbeeld aan de linnenbekleding, waarin heel veel inspectieopeningen met rijglaarssluitingen (haakjes en touwtjes) moeten worden aangebracht. Monnikenwerk, maar onontbeerlijk voor de 'good looks' van de Hawk. 4- 11

Spinner | 2009 | | pagina 13