a Tussen 1932 en 1934 wordt de Eendenkooy ontgonnen. Het werkverschaffingsproject moet 38,5 ha bouwland opleveren. Bij gebrek aan machinerieën worden paarden en ossen ingezet voorde egalisatie van het terrein bron: Gemeentearchief Woensdrecht Als De Eendenkooy in november 1934 is ontgon nen, blijkt de exploitatie van het gebied voor land en/of tuinbouw niet van de grond te komen. Pach ters blijven uit. De gemeenteraad besluit dan dat de gemeente zelf de grond dient te exploiteren. De gemeente wil de gronden om niet ter beschikking stellen. Een poging daartoe gaat niet door omdat er van rijkswege geen subsidie wordt verleend. En al zou de gemeente erin slagen het terrein zelf te exploiteren, dan nog zou de opbrengst van de arme grond te schamel zijn om voldoende inkomsten te genereren. Op een enkeling na ziet geen boer het zitten om in die crisistijd veel onkosten te maken om nog enig profijt uit de grond te halen. Want om die te verbeteren moet De Eendenkooy eerst wor den gedraineerd en intensief worden bemest. Maar dat wordt voor de gemeente veel te kostbaar. En dan komt al gauw een bestemming voor de lucht vaart in beeld. Jacobus Johannes Maria Rubert, die dan 43 jaar oud is. is al 16 jaar burgemeester van Woensdrecht: sinds 1924 in een dubbelfunctie tevens gemeentesecretaris. Het zijn geen gemak kelijke jaren voor de burgemeester. De omstan digheden in en na de eerste wereldoorlog brengen veel problemen met zich mee en na een korte opbloei begint tegen het einde van de jaren '20 de crisisperiode. Die is tijdens de ontginning van De Eendenkooy op zijn hoogtepunt. Burgemeester Rubert is een energieke man die zich met hart en ziel inzet voor de gemeente en zijn inwoners. Hij heeft de gemeente opgewerkt tot een van de beste in de westhoek van Noord-Brabant. Al ver voor de oplevering van het werk op De Eendenkooy correspondeert burgemeester Rubert met de K.L.M. Hij heeft dan al het idee om van het terrein een vliegveld te maken. Op zichzelf niet zo'n vreemde gedachte in die tijd. Rubert is goed op de hoogte van de ambtelijke en bestuurlijke regelgeving in ons land. De belangstelling voor de luchtvaart is erg groot. En vijfjaar na de histo rische vlucht van Charles Lindbergh en de eerste KLM vlucht naar Nederlands-Indië is in Nederland behoefte aan regionale vliegvelden. In heel het land wordt over luchtvaart gesproken en waarom dan ook niet in West-Brabant. Ook Roosendaal wil wel een vliegveld en Bergen-op-Zoom kan dan niet achterblijven. Een van de exponenten bij het 16

Spinner | 2009 | | pagina 18