Op 26 januari 1934 wordt in het etablissement De Hollandsche Tuin in Bergen-op-Zoom de Bergen-op-Zoomsche Zweef- vliegclub opgericht. De eerste starts worden op zondag 14 oktober 1934 gemaakt op de drooggevallen Groote Meer in Ossendrecht. Er wordt gevlogen met een zelfgebouwde Zögling-l. Het vliegtuig wordt in een 15 meter lange met groene zeep ingesmeerde goot geplaatst. Als de spanning van een strak getrokken gummikabel af wordt gehaald, schiet de PH-23 de lucht in. De foto is gemaakt bij gelegenheid van de eerste start. V.l.n.r. Louis Hazen, Casper Stuart, Toine Mazairac, Jac. Daalmans, Toine de Groot, op de bok Jac Jansen, Martin Bakx voorzitter, twee onbekenden en uiterst rechts voorzitter Frits Diepen van Diepens Ford Garage (DiFoGa) in Bergen-op-Zoom en later oprichter en directeur van Avio-Diepen op Ypenburg collectie Piet H.B. Michielsen, Bergen-op-Zoom Intussen zijn de zweefvliegers klaar met hun eigen gebouwde Zögling. Saillant detail is echter dat er op De Eendenkooy in 1934 voor geen meter is gevlogen. Ondanks een goedkeuring van de K.L.M. die dateert van 17 augustus 1933 wordt het ter rein in 1934 afgekeurd omdat het veel te drassig is. De provinciale goedkeuring blijft uit en na een inspectie van het ministerie van Waterstaat komt er ook geen officiële aanwijzing als luchtvaartter rein en dus ook geen vergunning voor de Bergen- op-Zoomsche Zweefvliegclub. Overigens blijkt dat het werkvoorzieningschap nog tot november 1934 op het terrein aan het werk is geweest. Met toestemming van de eigenaren jonkheer Joseph Marie Cogels en zijn echtgenote jonkvrouwe Marie Germaine Josephina Paula Eugenia Cogels-Cogels wijken de zweefvliegers noodgedwongen uit naar het landgoed De Groote Meer in Ossendrecht voor hun eerste clubstarts. Dat gebeurt op zondag 14 oktober 1934. Dat jaar staat het meer droog. De zweefvliegers hebben niet de primeur om op De Groote Meer te vliegen. 23 Jaar eerder, in 1911, heeft chef-vlieger Fernand Verschaeve van het toen al bestaande Belgische Militaire Vliegwezen er voor het eerst gevlogen. Hij maakte er een aantal proeflandingen met een Jero-Farman F-20 die was uitgerust met drijvers. Het waren de allereerste vluchten met een watervliegtuig in ons land. De Bergen-op-Zoomsche Zweefvliegclub heeft er zijn eerste zweefvliegstarts gemaakt. 'Een stormachtige dag met regenvlagen', schrijft Dr Wim L.M. Adriaansen in het jubileumboek van de West-Brabantse Aëroclub 70 jaar later over die eerste vliegdag van de Bergen-op-Zoomsche Zweefvliegclub. W.M. van Neyenhoff van de Bond 19

Spinner | 2009 | | pagina 21