4 Een zomerse dag op de Eenden- kooy in 1937. V.l.n.r. Elly van Damme en Riet en Corrie van Loon zijn de eerste vrouwelijke leden van de R.K. West Brabant- sche Aëroclub zoals de Bergen- op-Zoomsche Zweefvliegclub op 2 juni 1936 is gaan heten. Elly van Damme zelfheeft nooit gevlogen. Ze is een goede vriendin van reserve-sergeant-vlieger Dries van der Poest Clement uit Nisse. Die maakt in het weekend voor 3 gulden per kwartier vanaf de Eendenkooy rondvluchten met een Pander Multipro sportvlieg- tuig (PH-A1X) collectie Piet H.B. Michielsen, Bergen-op-Zoom ning. Even wordt nog overwogen om de opening in het najaar te laten plaatsvinden. Maar de nieuwe burgemeester, Adolf A.B. van der Meulen, vindt de voorbereidingstijd te kort. De officiële opening wordt verschoven naar het voorjaar van 1937. Burgemeester Van der Meulen volgt aan vankelijk nog het beleid van zijn voorganger wat het vliegveld betreft. De vooruitzichten voor De Eendenkooy lijken gunstig na de voorlopige goed keuring van het terrein door de Luchtvaartdienst en de statuten wijziging van de zweefvliegvereni- ging. Die heeft zichzelf opnieuw opgericht en haar naam veranderd in Rooms-katholieke Brabantse Aëroclub. De statuten van de nieuwe vereniging maken het mogelijk om behalve te zweefvliegen ook aan motorvliegen te doen. En de activiteiten op het veld nemen langzaam maar zeker toe. Op 6 juni landt weer een Fokker F-VIIb/3m van de SABENA uit Antwerpen op De Eendenkooy. Die maakt met leden van de zweefvliegclub een rond vlucht boven de omgeving. Vanuit de Fokker wor den boven Hoogerheide strooipamfletten gedropt ter gelegenheid van de inhuldiging van de nieuwe burgemeester. In het college van B&W wordt op 14 oktober 1936 zelfs nog gesproken over uitbreiding van het vliegveld. Hoog tijd voor de gemeente om na te gaan hoe de minimale inkomsten uit het vliegveld kunnen worden opgevoerd. Op 30 decem ber 1936 legt de gemeente Gedeputeerde Staten ter goedkeuring een verordening voor, voor de heffing van landings- en stallingsgelden. Dankzij de statutenwijziging kan de R.K. Brabantse Aëroclub in 1937 een Pander Multipro aanschaf fen. Niet om zweefvliegtuigen te slepen, maar voor instructiedoeleinden en rondvluchten. Het vliegtuig heeft zeven eigenaren en is vanwege de 7 sterren op de staart in de Nederlandse lucht vaarthistorie beter bekend als Klaasje Zevenster. Dries van der Poest Clement Sr. is maandvlieger bij de Luchtvaartafdeeling en mag zeven vlieguren per maand op kosten van het Rijk maken om zijn currency bij te houden. Hij wordt de vaste vlieger op de Pander PH-A1X. Van der Poest Clement ont vangt daarvoor een kleine vergoeding-1.50 per vlieguur - van de club en maakt graag rond vluchten ad 3.- per kwartier, ook voor de club. Tussen de bedrijven door gebeuren ook in die dagen zaken die niet door de beugel kunnen. Zo heeft de Brabantse Aëroclub van het ministerie van Waterstaat geen vergunning om instructie- vluchten met motorvliegtuigen te maken. Om dat te voorkomen mag er van de gemeente niet worden gevlogen als de gemeentelijke veldwach ter uit Hoogerheide niet op het terrein aanwezig is. Daarmee is veldwachter Piet Aarden de eerste 'toezichthouder' avant-la-lettre. In de annalen staat overigens dat met deze veldwachter 'goede afspra ken kunnen worden gemaakt'. Dat is dan waar schijnlijk ook de reden waarom Frits Diepen. Toine Mazairac en Sjaak Jansen, de laatste opnieuw, na 15 jaar, hun vliegbewijs-A hebben kunnen halen. Voor het afleggen van het praktische en theore- 21

Spinner | 2009 | | pagina 23