sympathie voor de zweefvliegers zegt het gemeen tebestuur toe, de situatie over tien jaar opnieuw te bekijken. Het definitieve besluit wordt eerst op 17 februari 1939 genomen. De gronden zullen voor de komende 10 jaar worden verpacht. Daarmee keert de gemeente terug naar de oorspronkelijke agrarische bestemming van het terrein. Toch vermeldt de Gids voor Luchtvarenden eerder in 1938 al dat De Eendenkooy tot 1 september 1939 open zou blijven. Een vooruitziende blik, of louter toeval? Waarschijnlijk heeft de Luchtvaartdienst zich gebaseerd op de keuring van het terrein in mei 1938. Dat geeft aan dat het vliegveld alleen geschikt is voor sportvliegtuigen. Voor de oorlog zijn de zweefvliegers de enige vaste gebruikers van het noodvliegveld De Eendenkooy. De vraag die zich opdringt is waar de relatie van Defensie met De Eendenkooy vandaan komt. Is dat vanwege de Duitse bezetting die van het terrein een militaire vliegbasis hebben gemaakt? Of zijn dat de geallieerden geweest die het veld tijdens de bevrijding hebben gebruikt vanachter de frontli nies? Er zijn redenen om aan te nemen dat de belang stelling van het ministerie van Defensie al bestaat bij het besluit van de gemeenteraad in 1934. In de jaren '30 rijzen op tal van plaatsen in ons land vliegvelden uit de grond. Het spreekt van zelf dat Defensie, zeker gezien de situatie in het buurland, daarin is geïnteresseerd. Het is dan ook zeker geen toeval dat in de zomer van 1936 de 'Luchtvaartafdeeling' grote meerdaagse militaire manoeuvres op de Eendenkooy houdt. Daaraan nemen minstens 15 Fokker C.V's deel en een groot aantal manschappen. Het hele dorp is uitgelopen om langs de eenvoudige afrastering getuige te zijn van wat ze nog nooit op Hoogerheide heb ben gezien. De zweefvliegers van de Bergen-op- De 'Luchtvaartafdeeling' houdt in 1936 voor het eerst grote militaire manoeuvres op de Eendenkooy. Daaraan nemen minstens 15 Fokker C.V's deel. Luitenant-generaal P.W. Best (links van de vlaggenmast), commandant van de Luchtvaartaf deeling, brengt tijdens deze oefeningen een bezoek aan het vliegveld. De lokale commandant verwelkomt hem bij de ingang van het terrein voor het clubgebouw van de zweefvliegers. Op basis van de opgedane ervaringen adviseert het opperbevel de minister van Defensie in mei 1939 het terrein te huren. Defensie legt het advies naast zich neer. Op 1 september 1939 wordt de Eendenkooy vanwege de Mobilisatie voor één jaar gevorderd voor het leger. Vanaf dat moment zijn er altijd militairen op het terrein geweest foto: Nederlands Instituut voor Militaire Historie, Den Haag 23

Spinner | 2009 | | pagina 25