Zoomschc Zwcefvliegclub doen het stilletjes. Maar gemotoriseerde jachtvliegtuigen van de Luchtvaartafdeeling is een heel ander spektakel. Luitenant-generaal Petrus Wilhelmus Best, com mandant van de Luchtvaartafdeeling, brengt zelfs tijdens deze oefeningen een bezoek aan het vlieg veld. De manoeuvres zouden wel eens belangrijk kunnen zijn voor de verdere ontwikkelingen van De Eendenkooy op de langere termijn. Daarna heb ben vliegtuigen van de Luchtvaartafdeeling regel matig gebruik gemaakt van het vliegveld. De opge dane ervaringen zijn aanleiding voor het opper bevel om de minister van Defensie in mei 1939, kort voor de sluiting van het veld, te adviseren het terrein te huren. Maar Defensie wijst de aan beveling af. Als op 29 augustus 1939 de Algemene Mobilisatie wordt afgekondigd vanwege de groei ende oorlogsdreiging, wordt op 1 september 1939, de dag waarop de gemeente het terrein zou slui ten, de Eendenkooy voor de periode van één jaar gevorderd door het leger. Vanaf dat moment zijn er altijd militairen op De Eendenkooy geweest. Ook de opstallen worden gevorderd. Advocaat De Smet uit Antwerpen, de nieuwe eigenaar van de blok hut, krijgt een schadeloosstelling. Voor de hangar betaalt het Rijk een bedrag van 250.- per jaar. Nog diezelfde le september 1939 wordt een Bewakingsdetachement van het 2L' Luchtvaart regiment van de Luchtvaartafdeling op De Eendenkooy gestationeerd. Commandant is lc Luitenant A. Ballot. Onder zijn bevel staan acht onderofficieren en 56 manschappen. Vanaf 11 november 1939 worden de militairen ingekwartierd op 35 adressen in Hoogerheide. Administratiefis het detachement in onderhoud bij de 4e compagnie van het 3e Grensbataljon in Ossendrecht. De militairen moeten voorkomen Op 1 september 1939 wordt vanwege de mobilisatie een bewakingsdetachement van het 2e Luchtvaartregiment van de Luchtvaartafdeling op de Eendenkooy gestationeerd. Commandant is le Luitenant A. Ballot (midden). Onderzijn bevel staan acht onderofficieren en 56 manschappen. Vanaf 11 november 1939 worden de militairen ingekwartierd bij 35 inwo ners van Hoogerheide-Woensdrecht. Administratief is het detachement in onderhoud bij de 4e compagnie van het 3e Grens bataljon in Ossendrecht. De militairen moeten voorkomen dat vreemde vliegtuigen het vliegveld gebruiken. De Eendenkooy is in die periode een reserve-vliegveld ingeval Welschap bij Eindhoven moet worden geëvacueerd. Vanaf 5e van links: Jan Clevis (Broekhuizervorst), Eric van Beurs (Maastricht), Peer Polart, Kees Slotenmaker, Jurice Kamps, Jo Stoffels (Tegelen) foto: collectie Ad Daalmans, Hoogerheide; bron: drs. Erwin van Loo, NIMH 24

Spinner | 2009 | | pagina 26