Vanaf 7 oktober wordt er rond Woensdrecht zwaar gevochten tussen Canadese bevrijders en Duitse Fallschirmjager. Op 21 oktober is het grootste ver zet gebroken en wordt de Slag om Woensdrecht beslecht. Dan maken Britse Engineers en werk nemers van Van Dijck-Petit Wegen maatschappij uit Bergen-op-Zoom die in 1940 ook bij de uit breiding van het vliegveld zijn betrokken, het vliegveld weer gereed voor de geallieerden. Eén keer zou er nog een Duitser landen op het veld. Tweeëneenhalve maand na de bevrijding, op Eerste Kerstdag 1944 landt er tot grote verbazing van Britten en Canadezen nog een Messerschmitt. Uitrollend richting het hoofdgebouw bij het sei- nenvierkant ziet hij enig vlaggendoek aan de mast aldaar, bemerkt dan dat hij 'fout' zit, draait terug en verdwijnt vol gas weer in het luchtruim. Na deze vijandelijke mishap is het de beurt aan de geallieerden. Dan vallen de Duitsers op 1 januari 1945 vrijwel alle vliegvelden op het vasteland aan. Ook het vliegveld bij het inmiddels al ruim twee maanden bevrijde Woensdrecht. En dat tot grote ontsteltenis van de Britse Engineers die het veld intussen weer gebruiksgereed hadden gemaakt zodat er weer vliegtuigen konden landen. Er zijn die dag dan nog geen geallieerde vliegtuigen gestationeerd. Die zouden niet lang meer op zich laten wachten. Het 322-RAF Squadron met zijn Spitfires landt op 3 januari 1945 als eerste Nederlandse eenheid op de Eendenkooy. Tegelijkertijd arriveert het Noorse 331-RAF Squadron op Woensdrecht. 'Goed vliegveld, barakken ingericht. Eten uitstekend', schrijft F/O F.J.H. van Eijk van het 322-Squadron kort na aankomst. Hoewel 'bruikbaar' verkeert de basis in een erbarmelijke staat. Dat komt omdat menige Duitse V-l, gelanceerd vanuit het toen malige Pindorp (Wouwse Plantage), en route naar Antwerpen, de havenstad niet haalt en neerstort In totaal hebben de Duitsers 47 gecamoufleerde hangars gebouwd op het vliegveld. De meeste zijn open en hebben een houten opbouw die aan weerszijden rust op een 'Splittermauer' als bescherming tegen projectielen. De foto is tijdens de bevrijding gemaakt. De hangars staan op de plaats waar zich nu de magazijnen van het LCW bevinden, tegenover het nieuwe Motortransport-complex. Na de oorlog heeft er hangar-73 gestaan. Op de foto kijkt u richting Zessprong collectie Adrie van Zunderd, Hoogerheide 27

Spinner | 2009 | | pagina 29