Loe M.M. Baltussen Als ik in september 2000 op de Bahnhof Möckernbrücke in Berlijn sta zie ik haar hangen: een prachtige Amerikaanse Dakota. Hoog boven de Trebbiner Strafte op het dakterras van wat later blijkt het Deutsches Technikmuseum Berlin (DTMB) te zijn. De Dakota, eigenlijk een C-47B Skytrain, herinnert aan de luchtbrug van 1948 en de blokkade van Berlijn. Ze staat bovenop de nieuwe facade van het museum. Sinds 2005 is de Dakota de blikvanger van de Lucht- en Ruimtevaart afdeling van het museum. Precies 65 jaar na de oorlog is dan in het DTMB weer het nationaal erfgoed uit de Duitse luchtvaarthistorie te zien. De benaming Technikmuseum impliceert overigens dat er méér is te zien dan luchtvaart alleen. Na een teleurstelling in 2004 als er een grote scheepvaarttentoonstelling wordt gehouden, rijd ik op een regenachtige dag in juni 2008 vanuit Dresden opnieuw naar Berlijn. En dit keer wèl voor de permanente tentoonstelling, Van Ballon tot Luchtbrug'. De Jeannin-Stahltaube is het oudste originele vliegtuig in de collectie van het Deutsches Technikmuseum. Dit exemplaar maakte in 1936 deel uit van de Deutsche Luftfahrtsammlung in Berlijn. In 1945 werd het teruggevonden in een schuur in Hinterpommern. Van 1963 tot 1986 heeft het in het Poolse luchtvaartmuseum in Krakau gestaan. Dankzij een Pools-Duits samenwerkingsverband is de Stahltaube terecht gekomen bij het DTMB waar het grondig is gerestaureerd. Wereldwijd is dit verkenningsvliegtuig in het DTMB het enige exemplaar 33

Spinner | 2009 | | pagina 35