Het heeft lang geduurd eer de Duitse luchtvaart relikwieën weer in een museum konden worden bezichtigd. Niet dat er na de oorlog niets meer over was, dat niet. Veel van wat nu voor de Duitsers van luchtvaarthistorisch belang is, is kort na de oorlog in handen gekomen van de geallieerden. De Amerikanen hebben heel wat vliegend mate rieel uit die tijd voor onderzoek en beproevingen overgebracht naar de Verenigde Staten. In verschil lende musea aldaar bevindt zich een groot aantal vliegtuigen die uitermate interessant zouden zijn voor de collectie van het DTMB. In Duitsland gaat de opbouw van een museumcollectie vliegtuigen en luchtvaartmaterieel terug tot begin 20e eeuw. Op het vliegveld Berlin-Johannisthal, effectief in gebruik van 1909 tot 1922, worden dan al buiten bedrijf gestelde vliegtuigen en onderdelen daarvan bewaard. In het nabijgelegen Fliegerheim, een kroeg annex restaurant waar veel vliegersvolk over de vloer komt, richt eigenaar Franz Tolinski in 1912 met het materieel afkomstig van het vliegveld, het Aviatisches Museum op. In die tijd de grootste privé luchtvaartcollectie. Een opmaat ook voor een centraal Duits luchtvaartmuseum. Dat wordt overigens pas in 1936 geopend op een voormalig kazerne- en exercitieterrein in de buurt van de Lehrter Stadtbahnhof waar nu de ultramoderne Berlijnse Hauptbahnhof staat. In de in Franse renaissancestijl gebouwde kazerne staan niet alleen 'oude', maar ook voor die tijd moderne vlieg tuigen opgesteld. Alles bij elkaar telt de Deutsche Luftfahrtsammlung zo'n 80 vliegtuigen. Het is dan de grootste luchtvaartcollectie ter wereld. Een gigantische 12-motorige Dornier-X staat letterlijk centraal in de verzameling. Het is opvallend dat in die tijd ook militaire vliegtuigen uit Frankrijk, Engeland en Tsjechië deel uit maken van de Duitse collectie. Als het expositiegebouw in 1943 bij geal- Er resteert heel weinig uit de tijd dat er nog volop vliegtuigen werden geproduceerd in Duitsland. Ook dit zeer fraaie Arado Ar 79B sportvliegtuig uit 1941 is een uniek exemplaar. Het heeft intrekbare wielen en een grote bagageruimte. De Ar 79B heeft talrijke snelheids en afstandsrecords behaald. Tijdens W.O. II is dit type vooral ingezet als verbindings- en les- vliegtuig. In 1945 is het vliegtuig in beslag genomen door de Franse hoge commissaris. Nadat het in 1994 in handen kwam van het DTMB is het weer vlieggereed gemaakt. Wat snelheid, vliegbereik en brandstofverbruik betreft kan deze Arado een vergelijk met de huidige general aviation vliegtuigen nog steeds goed doorstaan

Spinner | 2009 | | pagina 36