a Dankzij het fraaie weer en de glazen pui komt de C-47B Skytrain driemaal in beeld. Het vliegtuig is ingezet bij de luchtbrug in 1948 als reactie op de blokkade van de stad door de Sovjet bezettingsmacht na de oorlog. Berlijn is vandaag de dag nog veel gelegen aan deze luchtbrug. Die werd onder de noemer European Air Transport Services 11 maanden in stand gehouden door honderden Britse en Amerikaanse vrachtvliegtuigen die rond de klok via drie luchtwegen naar Tempelhof vlogen waar de logistieke operatie op de grond verderging van professor Dr Dr Holger Stcinle nauw daarbij betrokken. Daarnaast is vakkennis nodig voor het inrichten van tentoonstellingen. Aansluitend op de oplevering van het gebouw in 2003 is de realisatie van de permanente tentoonstelling vooral een planmatige logistieke operatie. Hoe goed de exposi tie ook is opgezet en hoe optimaal de beschikbare ruimte ook is benut, twee etages zijn te beperkt voor een compleet historisch overzicht. 'De kunst van het weglaten' biedt hier geen soulaas. In de expositie worden museaal accenten gelegd op de technologische hoogtepunten en dito exponenten daarvan uit de Duitse luchtvaartgeschiedenis. Er ontbreekt in Berlijn nogal wat uit de periode '40- '45 dat in buitenlandse musea wel is te zien. Wat niet wegneemt dat er in het DTMB heel veel is te zien. Elke vierkante meter wordt benut. Zo ook de ruimte tussen de verdiepingen. Als er geen plaats is om een vliegtuig min of meer horizontaal te positioneren, hangt men ze gewoon vertikaal. Zoals een prachtige geel-rode Zwitserse Bücker Jungmann. Een loopbrug tussen de verdiepingen biedt de bezoeker de gelegenheid om in de hoogte langs de hangende vliegtuigen te lopen. Waardevol en uniek De permanente tentoonstelling heeft de titel 'Van Ballon tot Luchtbrug' meegekregen. Het is een boeiende expositie met zeer veel vari atie. Onder deze titel beslaat de tentoonstelling de periode vanaf de eerste ballonvaarten eind 18° eeuw tot en met de jaren vlak na de oorlog. Thema's als de Duitse luchtvaart tijdens de Eerste Wereldoorlog, opbouw en ondergang, mens en oorlog en de geheime luchtwapens voor de Tweede Wereldoorlog worden niet uit de weg gegaan. Daarnaast is er thematische aandacht voor het begin van de motor vlieger ij in Duitsland, de ver- keers- en sportvliegerij in de jaren '20 en '30, de luchtvaart na de oorlog en zeker niet op de laatste plaats: de vrouw in de luchtvaart. Maar het zwaar tepunt in de museale opzet is de fascinerende technische ontwikkeling van het vliegtuig. Dat wordt uitgebreid gedocumenteerd en inzichtelijk gemaakt. Daarnaast is er in de tentoonstelling ruim aandacht voor sociale en culturele ontwik kelingen in relatie met de Duitse luchtvaart. Zo is er de Stammtisch uit het vliegercafé van Franz Tolinski waarop tal van ingekerfde namen van 37

Spinner | 2009 | | pagina 39