Deze Messerschmitt Bf 110 F-2 dateert uit 1942. Hoewel dit type tijdens de oorlog bij de Luftwaffe algemeen in gebruik is geweest, is een Me 110 in een museum een zeldzaamheid. De Messerschmitt is ingezet als jachtbommenwerper, nachtjager, voor lange afstand verkenningsvluchten en bij het escorteren van grote formaties vliegtuigen. Het tentoongestelde vlieg tuig is bij een aanval op een Russische spoorlijn zwaar beschadigd. Na een noodlanding op een dichtgevroren meer is de Messerschmitt tijdens de dooi gezonken. In 1991 hebben helikopters het wrak uit het meer gehaald. Nadat het vliegtuig in 1997 in bezit kwam van het DTMB is de Me 110 in de werkplaatsen van het museum volledig gerestaureerd coryfeeën zijn te zien en de rompbespanning van een neergeschoten DH-9 in de Eerste Wereldoorlog. Hoogst interessant is de verzameling van Neal O'Connor over keizerlijke onderscheidingen die zijn verleend voor prestaties van vliegers tijdens de Eerste Wereldoorlog en de documentatie over de degenen die daarmee zijn gedecoreerd. De rege rende burgemeester van Berlijn. Klaus Wowereit, noemt de expositie 'bijzonder waardevol'. Het gaat over een periode die van groot belang is voor de Duitse geschiedenis van vandaag. Want behalve de fascinatie voor de techniek, zijn mede door de technologische ontwikkelingen in de luchtvaart in die tijd militaire belangen en politieke ambities ontstaan die wereldwijd grote gevolgen hebben gehad. De reflectie van de Berlijnse burgemeester is een rechtstreekse weergave van wat de expositie feitelijk laat zien. De impact van het verleden op de toekomst van vandaag. Het zijn meer dan vol doende redenen om deze unieke expositie zelf eens te bezoeken. Alleszins de moeite waard. Bereikbaarheid en toegankelijkheid Het Deutsches Technikmuseum is gelegen aan de Trebbiner Strafte 9 in de wijk Kreuzberg, Berlijn. Met openbaar vervoer is het museum gemak kelijk bereikbaar vanaf de U-Bahnhöfe UI. U7 Möckernbrücke of UI, U2 Gleisdreieck. Met de S-Bahn vanaf de Anhalter Bahnhof SI. S2 en S25. Bezoekers met een auto worden erop attent gemaakt dat de parkeermogelijkheden rond het museum zeer beperkt zijn. Er kan tegen betaling wel uitgebreid worden geparkeerd in de parkeerga rage Gleisdreieck Schöneberger Ufer. Het DTMB is op werkdagen geopend van 09.00 tot 17.30 uur. op zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Dat is ook het geval op 3 oktober en 26 december, 's Maandags en op 3 oktober. Eerste en Tweede Kerstdag is het museum gesloten. Op Nieuwjaar is het DTMB geopend van 13.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs is 4,50 voor volwassenen. De jeugd tot 18 jaar heeft vrije toegang. Dat geldt ook voor scholieren ouder dan 18 jaar. mits zij dat kunnen aantonen. 38

Spinner | 2009 | | pagina 40