De plakette Gelukwensen aan Guus Winckel voor deze toch wel bijzondere onderscheiding voor daden in een heel moeilijke tijd waarbij een succes bijzonder nodig was om de moed erin te houden. in het Australische parlement uitbundig onthaald voor hun succes, alhoewel er tot op heden nog steeds twijfel bestaat over de identiteit van het door hun tot zinken gebrachte vaartuig. Het beeld is een curieus voorbeeld van houtsculp tuur. Het werd door een bekende lokale hout-beeld houwer, Bryan Carrick, gemaakt uit een solide en massieve red gum-tree. Het beeld toont een militaire vlieger, meer uitgedost als een RAF/RAAF Spitfire of Kittyhawk jachtvlieger dan als een B-25 vlieger van de ML, doch dat valt onder de vrije interpretatie van de kunstenaar. Maar de gelijkenis met Winckel is heel goed. Op 6 juni 2009 werd het beeld onthuld in aanwezigheid van Guus op het trottoir van de Vulcan Street in Moruya, tegenover de bekende Air Raid Tavern. Het beeld is voorzien van twee bronzen plaquet tes, een met erop de naam van Guus Winckel, BL, DSO, DFC, de andere beschrijft de anti-sub opera ties vanuit Moruya en de bemanningen die er aan deelnamen. Dat de tekst vermeldt dat er drie Ned. Indische squadrons vanaf Moruya opereerden, in plaats van, in feite, alleen het 18e, zullen we maal ais een kleine vergissing beschouwen, evenals het feit dat Guus' decoraties (naast de Bronzen Leeuw, ook het Vliegerkruis, Oorlogsherinneringskruis en Ereteken Orde en Vrede) nogal vrijelijk zijn ver taald naar DFC en DSO. De onthulling, die werd verricht door Australisch parlementslid Dr. Mike Kelly, werd bijgewoond door autoriteiten en militairen verbonden aan de Nederlandse Ambassade in Canberra, waarbij ambassademedewerker Eric Strating ook het woord voerde en eraan herinnerde dat momenteel in Afghanistan opnieuw Australische en Nederlandse strijdkrachten samenwerken.

Spinner | 2009 | | pagina 9