tfy Toespraak C-LSK luitenant generaalJansen Voordat tot de officiële onthulling werd overgegaan, werd het woord gegeven aan luitenant generaal Jac Jansen, C-LSK. Dames en heren. Het is goed vandaag hier in uw midden te zijn om met u een belangrijk moment voor de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum te markeren: de presentatie van de replica van de Koolhoven FK 51, een project waaraan bijna 9 jaar is gewerkt. De Stichting heeft zich de afgelopen 20 jaar sterk gemaakt om de vooroorlogse Nederlandse militaire luchtvaart voor het Militaire Luchtvaart Museum beter te documenteren. Uit de periode van vóór 1940 is er immers weinig, heel weinig bewaard gebleven. Je kan je afvragen waarom dat zo is. Hen deel van de verklaring ligt natuurlijk beslo ten in de omstandigheid dat ten tijde van de Duitse inval in mei 1940 in ons land en die van de Japanners in Nederlands-lndie ruim anderhalfjaar later, ten gevolge van gevechtshandelingen of door opzettelijke vernietiging achteraf veel materieel verloren ging. Maar er waren meer factoren in het geding. De luchtvaartwereld heeft zich altijd gekenmerkt door een onbekommerd geloof in de zegeningen van de techniek. Dat vooruitgangsdenken speelde vooral ook in de jaren '30 een grote rol, toen er onder meer intensief werd gediscussieerd over de vraag welke materialen bij de vliegtuigbouw het beste konden worden toegepast. Het was een thema dat ook de militaire luchtvaart wereldwijd volop bezig hield. In de Verenigde Staten bijvoorbeeld wierpen luchtmachtmilitairen zich uitdrukkelijk op als voorstanders van het gebruik van metaal, dat in hun ogen het vlieg tuigmateriaal van de toekomst was. Traditioneel materiaal als hout vonden zij ouderwets en stond symbool voor stilstand, zo niet achteruitgang. In ons eigen land zal het waarschijnlijk niet veel anders zijn geweest. Hoe het ook zij: wat als oud werd ervaren, had afgedaan en werd doorgaans snel opgeruimd. Luchtvaartmusea, die meteen aan de bel konden trekken, wanneer originele vliegtui gen verloren dreigden te gaan, en met hun inzet Luitenant-generaal Jac Jansen overhandigt de Erepenning van de Koninklijke Luchtmacht aan projectleider Harry van der Meer foto: Willem Helfferich het tij wellicht nog hadden kunnen doen keren, bestonden nog niet en zo ging belangrijk militair cultureel erfgoed voorgoed verloren. Er werd ech ter niet of nauwelijks bij stil gestaan. Pas in de jaren '50 - '60, toen eerst op Schiphol het latere Aviodome ontstond en de luchtmacht vervolgens op Soesterberg ook een eigen museum oprichtte, drong ten volle door dat in de eerste decennia van de 20e eeuw in ons land te argeloos was omgesprongen met de artefacten die beeldbe palend waren geweest voor de luchtvaart in die jaren. Dat leidde ertoe dat het schaarse originele vliegtuigmaterieel uit de vooroorlogse jaren door deze musea bijna letterlijk werd omarmd en dat er naar wegen werd gezocht om de herinnering aan de luchtvaart van vóór 1940 ook door middel van alternatieve methoden levend te houden. De Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum heeft zich sterk ingezet om het verdwe nen militair cultureel erfgoed door middel van replica's naar authentiek voorbeeld weer tastbaar te maken. Dat is interessant voor de vele tiendui zenden bezoekers die hier komen, maar ook van grote betekenis voor de Koninklijke Luchtmacht zelf. De replica's laten immers zien waar de hui dige luchtmacht vandaan komt en vormen zo ook een illustratie voor de geweldige technologische ontwikkeling die zij sinds de jaren '20-'30 heeft doorgemaakt. Het MLM kan daardoor nog meer 10

Spinner | 2010 | | pagina 12