Luitenant-generaal Jac Jansen en cdre b.d.John Vermeulen voor de juist onthulde FK 51 foto: Willem Helfferich Dames en heren, voordat ik over ga tot de ont hulling van dit prachtige vliegtuig, wil ik u iets vertellen over een bijzondere man. Vele personen, bedrijven en instanties in binnen- en buitenland zijn daarbij betrokken geweest. Graag spreek ik mijn grote erkentelijkheid uit aan het adres van al diegenen die op welke wijze dan ook aan het project hebben bijgedragen. In financiële zin, zoals Commodore b.d. Vermeulen, dan wel anderszins, in welke vorm dat ook geweest moge zijn! Er is van daag één persoon in ons midden wiens rol die van alle andere betrokkenen overstijgt. En dat is Harry van der Meer. Hij is in de achter ons liggende jaren de spil en eigenlijk ook het intellectuele brein van het project geweest. zijn uitgebreide netwerk ten behoeve van het pro ject. Hij legde contacten in binnen- en buitenland om dat vakmanschap te kunnen aanboren dat in bepaalde stadia van de bouw nodig was. Hij trad zo onder meer op als intermediair bij de bouw van delen van het toestel bij Airframes Assemblies Ltd in Sandown op het eiland Wight. Hij vervaardigde daarnaast ook zelf delen van de FK 51 en zorgde er voor dat deze uiteindelijk ook op passende wijze in elkaar werden gezet. Vast staat dat zonder Harry van der Meer dit project niet mogelijk zou zijn geweest en de Koninklijke Luchtmacht wil hem graag vandaag haar erkentelijkheid hiervoor betuigen. Graag wil ik Harry verzoeken naar voren te komen. Het is mij een groot genoegen u te kunnen vertellen dat ik heb besloten u voor uw bij zondere toewijding bij het vervullen van het projectleiderschap bij de bouw van de Koolhoven FK 51 de Erepenning van de Koninklijke Luchtmacht toe te ken nen. Het is mij een groot genoegen u deze erepen ning te mogen uitreiken. Hij trad op als projectleider en verrichtte onder meer de noodzakelijke retro-engineering. Tekeningen van de Koolhoven FK 51 waren, ook bij de Koolhoven Foundation, niet meer voorhanden, zodat hij zich genoodzaakt zag zijn toevlucht te nemen tot andere bronnen. Zoals foto's die hij tot in het kleinste detail vele malen uitvergrootte. Ontbrak ieder bronnenmateriaal, dan poogde hij verder te komen door na te gaan. hoe Koolhoven soortgelijke constructieproblemen bij andere toe stellen had opgelost. Dankzij dit soort monniken werk wist hij er uiteindelijk in te slagen de puzzel te completeren. Ook benutte Harry van der Meer Na de uitreiking van de Erepenning van de Koninklijke Luchtmacht aan Harry van der Meer en de fotosessie daarna, ging generaal Jansen samen met John Vermeulen naar de door een doek aan het oog onttrokken FK 51. Door gelijktijdig een touw door te knipper viel het doek en werd de FK 51 in volle glorie onthuld. Een zichtbaar geroerde John Vermeulen liet zich daarna graag met generaal Jansen en Harry van der Meer in vele posities voor de FK 51 vereeuwi gen. Hans Berfelo 12

Spinner | 2010 | | pagina 14