winter in Zwitserland. Hij werkte met volle energie voor zijn fabriek waar hij als een bok op de haver kist zat. Thuis zat hij altijd te schetsen en ontwer pen; op zijn nachtkastje had hij een recorder waar hij gedachten, die 's nachts bij hem opkwamen, op insprak. Het meest tragische moment van zijn leven moet zijn geweest toen op 10 mei 1940, tijdens het bom bardement van Rotterdam, zijn fabriek in vlam men opging. door die as. Maar het tragische was dat er op het kritieke moment altijd weer iets fout ging en hij misschien daardoor niet het vertrouwen genoot van de LVA waar alles Fokker was wat de klok sloeg. In het Militaire Luchtvaart Museum is Koolhoven vrijwel onvindbaar niettegenstaande het feit dat alleen al van de FK 51 voor de LVA, de MLD en het KNIL tezamen 116 vliegtuigen zijn gebouwd en afgeleverd. Het is om die reden dat ik negen jaar De trotsejirojectleider Harry van der Meer voor zijn prachtige werkstuk foto: Willem Helfferich Koolhoven zat altijd vol vooruitstrevende ideeën, vooral op het gebied van de luchtvaart. Dikwijls was hij zijn tijd ver vooruit. Ik denk b.v. aan het re volutionaire oleo-landingsgestel waarop hij patent nam, aan de FK 26. het eerste als verkeersvliegtuig ontworpen luchtvaartuig met gesloten cabine, aan de FK 31, de sensatie van de Salon in 1922, aan de FK 33, het eerste driemotorige verkeersvliegtuig met de derde propeller als duwschroef, de FK 30 'Toerist' met zijn draaibare vleugel, zijn voortge trokken 'hangar' en zijn duwschroef, de FK 55 met zijn twee in eikaars tegengestelde richting draai ende propellers op één as en het kanon schietende geleden de voorzitter van de Stichting Vrienden van het MLM het voorstel deed een replica van de FK 51 te realiseren. Dat plan werd door de Stichting Vrienden en door de directeur van het MLM met enthousiasme aanvaard maar het zou nooit tot uitvoering zijn gekomen als Harry van der Meer daar niet zijn volle medewerking aan zou hebben gegeven. Met de beschikbare gegevens was het feitelijk niet mogelijk een getrouw model van de FK 51 te bouwen en van der Meer heeft eigenlijk het onmogelijke mogelijk gemaakt. Harry, ik ben je daar heel dankbaar voor! 4- 14

Spinner | 2010 | | pagina 16