Het Koolhoven F.K.51 overgangs lesvliegtuig Harry van der Meer Begin van de 30'er jaren is Koolhoven nog een kleine fabriek op het Rotterdamse vliegveld Waalhaven. Toch heeft Frits al enkele succesvolle toestellen voor de KLM gebouwd, de F.K.43 taxivliegtuigen, en voor de NLS het lesvliegtuig de F.K.46 dat een grote populariteit kent. Maar bij de militairen komt hij niet aan bod, alles is Fokker wat er vliegt. In 1935 is de Luchtvaartafdeling van het leger op zoek naar nieuwe overgangsvliegtuigen en wil daarvoor de Avro 626 bij Aviolanda in licentie laten bouwen. In een crisistijd waarin de slogan was 'koop Nederlandse waar' wist Frits Koolhoven toestemming te krijgen om, voor eigen rekening, een eigen ontwerp aan te bieden. Waarschijnlijk heeft Koolhoven daarna nooit meer zo'n goede investering gedaan. Maar dat betekende dat de nog kleine staf en fabrieksmensen in record tijd een toestel moesten ontwerpen, berekenen, bouwen en proefvliegen, omdat al afspraken voor de Avro 626 waren gemaakt om die te testen. De militairen eisten dat het vliegtuig voor de volgende doelen geschikt moest zijn: als lesvliegtuig: schiet oefeningen; bommenwerpen; verkennen met radio of met foto-apparatuur: meteorologische vluchten: en kunst en formatievluchten. Frits Koolhoven gaat uit van de RAF eisen voor de Avro 626, en verdubbelt dan de belading. Verbetert de vliegprestaties en zoekt naar moderne constructietechnieken. Koolhoven gebruikt de kennis en ervaring opge daan met de F.K.46 en ontwerpt in feite een gro tere versie met vele nieuwe constructiedetails. De vleugels kregen een modern Naca 2409 profiel en werden geheel met triplex ingedekt in plaats van met linnen. De zware 7 cylinder Cheetah Mk.V stermotor van 275 pk moest de ca 1200 kg gewicht de lucht in trekken. In de fabriek worden vele overuren gemaakt en 3 maanden later staat het prototype op z'n wielen. Een grote khaki gespoten tweepersoons tweedek ker en de registratie Z-l. Op 25 mei 1935 ging het prototype met Schmidt- Crans voor het eerst de lucht in en maakte al spoe dig een hele serie proefvluchten op Waalhaven. Daarna werd het naar Soesterberg overgevlogen om samen met de Avro 626 getest te worden. De conclusie was dat de Avro 626 een goed vlieg tuig is, maar met een verouderde constructie, dat te duur in reparatie en onderhoud zou worden. De Koolhoven F.K.51 is moderner van constructie, en kan nog verbeterd worden. De Avro is reeds bekend bij de LVA en de Koolhoven is geheel nieuw. De prijs van de Koolhoven is iets hoger, maar concur rerend. Vrijwel direct ging de F.K.51 ook naar de Marine Luchtvaart Dienst om in 5 dagen getest te worden. De rapporten die de minister onder ogen kreeg gaven een positief beeld van de machine doch er waren ook nogal wat 'mitsen'; en er volgden lange Het eerste FK 51 overgangslesvliegtuig voor de LVA 15

Spinner | 2010 | | pagina 17