Nederland had aangekondigd neutraal te blijven en stelde een wapenembargo tegen Spanje in. Om ons onbekende redenen werden de bommen werpers geannuleerd, waarop ze door nog eens 4 stuks F.K.51 toestellen werden vervangen. De eerste twee toestellen, waaronder het proto type. gingen naar Zwitserland, maar uiteraard met het plan om in Spanje te komen. De overige 4 toestellen waren van een geheel nieuw model: de F.K.51bis, een eenzits jager. De motor was een zwaardere A.S. Jaquar van 425 pk. Zonder al te veel problemen werden de machines afgeleverd. Koolhoven had het nu erg druk gekregen met orders, waardoor het personeelsbestand explosief groeide om aan de vraag te kunnen voldoen. Maar ook uitbreiding van de werkplaatsen was nodig ter wijl de productie moest doorgaan. Frits Koolhoven was op weg om steeds groter te worden, en al in 1934 werd Anthony Fokker door medewerkers gewaar schuwd dat hij toch serieus rekening met Koolhoven moest gaan houden! Eind 1937 leek het erop dat Fokker al te laat was, en toen Dr. Schatzki begin 1938 van Fokker naar Koolhoven overstapte ging men Koolhoven veel serieuzer nemen. Er ontstond zelfs een belangrijke bedrijfsspionage over en weer! De ML-KNIL is de grootste gebruiker van de FK-51 De Luchtvaartafdeling was zo tevreden over de F.K.51 dat besloten werd om nog een serie bij te bestellen. 15 lesvliegtuigen en 29 lichte verken ners. De ervaringen met de eerste tien toestellen hadden een hele reeks van gewenste wijzigingen opgeleverd. Deze waren echter zo rigoureus dat de nieuwe serie een compleet nieuw vliegtuig werd. Technisch was niets meer gelijk aan de vorige serie en daarom ook niet meer uitwisselbaar. Werkelijk alles en alles werd veranderd tot de kleinste bout jes en moertjes. Daarnaast had de MLD zijn eigen wensen, en de KNIL machines waren ook onder werp van aanpassingen aan het Indische klimaat en het intensieve gebruik. Speciaal de voor Indië gebruikte Wasp Junior motor was een schot in de roos en bleek een absoluut perfecte motor. Voor Spanje volgde al spoedig een tweede bestel ling voor 16 vliegtuigen. Ditmaal voor 12 F.K.51 jachtvliegtuigen en 4 stuks 2-zits F.K.52 jager verkenners. Ondanks het export verbod zag Koolhoven nog kans om 6 eenzitters naar Frankrijk af te leveren, maar toen stopte zijn geluk. De 10 overgebleven toestellen kon Koolhoven niet meer kwijt en bleven op Waalhaven staan. Intussen had de F.K.51 een grote carrière gemaakt bij de drie luchtmachten. Het toestel beviel goed, maar er waren ook incidenten en ongelukken. Vooral de oudere (Fokker) vliegers begonnen snel amok te maken, en na een botsing op de grond met een F.K.51, waarbij een stuk van de vleugel afbrak, weigerden ze nog te vliegen. Na een RSL test bleek dat de vleugel niets mankeerde en zelfs sterker was 17

Spinner | 2010 | | pagina 19