A r T E* W 1 jm L'i" n I'K 51 '18' yun LVA, een leskist uit de tweede serie dan vereist. Het voorval gaf Koolhoven echter ten onrechte een slechte naam, aangewakkerd door de 'Fokker'vliegers. De jongere generatie had echter goede ervarin gen met de F.K.51 bij de vliegscholen zodat die de balans weer wat recht trok. De F.K.51 bleef volop in gebruik bij de Militaire Luchtvaart tot 10 mei 1940 toen Nederland in de oorlog werd betrokken. Het F.K.51 lesvliegtuig was niet bestemd voor operationeel gebruik. De verkenner werd niet operationeel ingezet, gezien het Duitse luchtoverwicht. Ze bleven in de oorlogs dagen dan ook aan de grond en werden voor een groot deel vernield. Wat nog heel was werd, als dat nog kon, in brand gestoken. Een aantal werd door de Duitsers buit gemaakt en afgevoerd. Bewijs dat ze bij de Duitse vliegscholen werden gebruikt is nooit gevonden. De 9 toestellen voor Spanje, werden tenslotte door Koolhoven in kratten verpakt. Deze situatie bleef bestaan tot 10 mei 1940. Het bombardement beschadigde de kratten niet en ze vielen daardoor intact in Duitse handen. De Marine Luchtvaart Dienst gebruikte de toestel len intensief voor de voortgezette vliegopleiding en verder voor de zelfde taken als de LVA/ML. De toe stellen moesten ook als verkenner kunnen worden gebruikt. Bij twee ongevallen ging twee machines verloren die in 1939 door nieuwe werden vervan gen. Op 10 mei 1940 gingen de meeste toestellen verloren maar enkele vielen in Duitse handen. Dat was anders met de LA, later ML in Indië, die na de eerste serie van 20 stuks al spoedig een tweede serie van 5 toestellen bestelde. Na het proefvliegen op Waalhaven werden de toestellen in houten kratten verpakt en naar Indië verscheept. Op 3 september 1937 werd de eerste Koolhoven in dienst Helaas werden er ook FK-51 buitgemaakt door de Duitsers. Wat nog goed was werd afgevoerd naar Duitsland 1 - Kg

Spinner | 2010 | | pagina 20