De Koolhoven F.K.51 Replica genomen. De LA-KNIL nam de F.K.51 echter ook als basistrainer in dienst, naast de functie als over gangsvliegtuig. Tijdens het gebruik bleek door de hitte in het land het stijgvermogen achter te blijven en na onderzoek werd besloten om de vleugels iets groter te laten maken. De daarop bestelde 3° serie van 20 stuks kreeg deze grotere vleugels, maar in de praktijk bleek het niet veel verschil te maken. Omdat het Indische rijk vele malen groter dan Nederland was waren er meer vliegtuigen nodig, terwijl er door ongevallen ook enkele verloren gin gen. Er werden nog eens 15 machines bijbesteld. Op 10 mei 1940 stonden de machines vrijwel gereed, maar gingen bij het bombardement verloren. Toen Japan op 7 december 1941 de oorlog begon Verschillende FK 51's werden door eigen personeel vernield, foto: via Ger van Huizen waren er nog ongeveer 30 F.K.51's over. Een deel werd nu gebruikt voor verken ningstaken en toen Japan ook Indië binnenviel kregen ze met de Japanse jagers te maken waartegen het toestel ongeschikt was. Midden februari werd beslo ten dat het personeel naar Australië zou uitwijken, zoals op Ruigenhoek waarna op 25 februari 1942 de resterende Koolhovens werden vernietigd. De ML-KNIL was met 60 stuks de grootste afnemer geworden. Samen met de LVA, 54 stuks, en de MLD, 17 stuks, werd de Koolhoven F.K.51 met 131 stuks het meest gebruik te militaire vliegtuig van de vooroorlogse periode.! Voor Spanje werden er 28 gebouwd en met het prototype erbij werden er 160 Koolhoven F.K.51 vliegtuigen gebouwd. Slechts in Spanje overleefde de F.K.51 de oorlog! Enkele toestellen werden nog tot ca 1950 gebruikt. Er zijn, voor zover nu bekend, geen toestellen over gebleven. Op Schiphol werden de eerste onderdelen voor de FK 51 overgenomen van de Stichting Koolhoven Vliegtuigen Nationaal werd het als een gemis ervaren dat de meest succesvolle Koolhoven niet meer bestaat. Direct na de oorlog was er voor zover bekend geen exemplaar meer over, doch er zijn duidelijke aanwijzin gen dat er tenminste een bij de TH Delft z'n pensioen kreeg. Daar er geen registratie van de collectie werd bijgehouden is het niet meer na te gaan welk toestel dat was. In de periode tussen 1940 en 1958 werd het verzaagd in onderdelen waarvan weer een deel werd wegge gooid. Tenslotte werden belangrijke restanten bij de verhuizing van 1958 weggegooid. Er bleef een com plete vleugel over plus wat klein materiaal. In het begin van het jaar 2000 vroeg de stichting Vrienden van 19

Spinner | 2010 | | pagina 21