Project FK 51 eerste fase, wordt hiermee afgesloten foto: Harry van der Meer het eerste LVA-type betrof, maar de vervolgserie van 44 stuks was in alle details totaal anders. Dat vereiste veel extra. In maart 2002 begon A.T.N. Aircraft Division op het vliegveld Hoogeveen aan de bouw van de romp die op 31 januari 2003 werd opgeleverd. Later werd een tweede fase voor de romp gebruikt voor het aanbrengen van vele details. Nu moesten vele onbekende onderdelen worden uitgezocht, en getekend. Dat gebeurde door een eindeloos proces van foto's sorteren, vergroten tot een meetbare maat. uit werken op schaal 1:1 tot werktekeningen, en zoeken naar maatvoering om alle onderdelen samen te kunnen bouwen. Zo werd eerst het onderstel ontwikkeld, getekend en bij A.T.N. gemaakt. De houten vleugels werden in teke ning gebracht en in Oostenrijk gemaakt, dan het baldakijn en later de staartvlakken, alles van hout en voorzien van metalen beslagen. Op 14 november 2003 stond de romp voor het eerst op zijn eigen wielen. Een jaar later werden de vleugels geleverd. In augustus 2005 stond de romp met vleugels voor eerst op de vriendendag in het M.L.M. De motor werd in Rotterdam door Eric Casius gedemonteerd en gerestaureerd. Eenmaal gereed werd de motor aan de romp gemonteerd, die ver volgens naar Airframe Assemblies op het eiland Wight werd vervoerd. Daar werden de aluminium beplating en de motorkap gemaakt. Daar van deze onderdelen slechts enkele foto's beschikbaar waren, betekende dat heel wat uitzoekerij. Intussen werden de baldakijnbuizen en het hoogte en richtingsroer gemaakt, en de stuurinrichting uitgezocht, getekend en gebouwd. Op 23 januari 2009 kon de romp uit Wight weer worden opgehaald. De rest van het jaar staat in het teken om de romp met houtwerk af te maken waar na met de linnen bekleding kan worden begonnen. Eind 2009 is de Koolhoven F.K.51 uitwendig kom pleet en in kleur gespoten. Op vliegbasis Soesterberg wordt de Koolhoven voor het eerst compleet in elkaar gezet en in december naar buiten gereden. Het toestel heeft fabrieksnummer 51161 gekregen en ML registratie 429, volgend op de laatst gele verde no.428. Zo kan het vliegtuig aan een geheel eigen geschiedenis beginnen. 21

Spinner | 2010 | | pagina 23