gmr maand na maand 4 Ton de Vries WH De Fokker C.X '711in de vlucht. Helaas zijn er weinig foto's van bekend Begin en verloop van het project Fokker C.X heb ik voor U beschreven in de Spinners van januari en april 2007, januari 2008 en januari 2009. Inmiddels is 2010 aangebroken en ligt de oorsprong van het project al 16 jaren achter ons, de voltooiing daarentegen nog enkele jaren vóór ons. Beschreef ik in januari 2008 nog de 'Stand van zaken en planning', een jaar later heb ik de term planning ingeruild voor verwachting. Die term houd ik dit keer vol, maar niet de inhoud, die pas ik weer aan aan de realisatie en aan het voortschrijdend inzicht in de inhoud van het project en de mogelijkheden de werkzaamheden uit te voeren. Het verloop van het project zal ik minder 'technisch' beschrijven dan voorheen: ik belicht een aantal momenten. Op 30 januari is een voorstel gedaan een bepaald LVA registratienummer voor de replica te kiezen omdat er uiterlijke verschillen hebben bestaan tussen de diverse toestellen, b.v.: welk type radioantenne(s) of geen. navigatielicht onder de romp of alleen bovenop. Ook leek het moment te naderen waarop plaatjes met de constructienum mers op de ondervleugels moesten worden aange bracht. Gekozen is voor registratienummer 711: de daarmee getooide C.X was in de meidagen van 1940 een uitmuntend toestel (5 oorlogsvluchten) en vertegenwoordigt twee in die dagen uitmun tende bemanningsleden: Tit. VI. H. C. Asjes (unieke solitaire aanval met de 711 bij Moerdijk op 10 mei) en Res. Tit. Wnr. D. Lewis (hoogste aantal oorlogs vluchten: 5), samen succesvol tegen Duits geschut bij Wageningen op 13 mei in de 711. Op 8 februari ontvangen we bericht dat er in het tijdschrift Verenigde Vleugels van maart 2006 is geschreven over een C.X propeller bij AVOG's Crash Museum te Lievelde, Gelderland. De foto's in het artikel zijn overtuigend: dit is een C.X propeller. Het museum is in beginsel bereid gevonden de pro peller voor ons project af te staan. Op 18 februari worden we weer aangenaam verrast door het bericht dat iemand replica's van identificatieplaatjes voor vooroorlogse Fokkervliegtuigen gaat maken en dat we zouden kunnen 'aansluiten'. Dat doen we en op 29 juli zijn we in het bezit van een plaatje dat, na inslaan van de juiste gegevens, in of aan de C.X 711 kan wor den bevestigd: de plaats staat nog niet vast. 22 i 3flp Het project .X

Spinner | 2010 | | pagina 24