de Franse marineluchtvaartdienst, en de drie Noratlassen zijn zo te zien niet meer van hun ondergang te redden. Als ik de scrapyard op beeld heb vastgelegd, worden er roodwitte linten gespan nen bij de toegang tot het kerkhof en gaat de foute poort dicht. Excuses dat ik kennelijk verkeerd ben gereden, worden weggewuifd: 'we hebben te wei nig mensen om overal op te letten'. Ik ben het direc toire van het museum zeer erkentelijk een dagje achter de schermen te mogen kijken. De ervaring heeft uitgewezen datje aan de opslag, ook het museum zelf beter leert kennen. En dat is ook het geval in dit dépót, waar je bij wijze van spreken van de vloer kunt eten. Maar niet overal. Scrapyard Het Musée de l'Air is Frankrijks grootste en bekend ste luchtvaartmuseum. Voor mij een museum met één van de topcollecties in Europa. Van de scra pyard waar ik me bevind valt waarschijnlijk niets meer te redden, maar even verderop wordt door gaans druk gewerkt aan een groot aantal restaura tie projecten. Want dat gebeurt ook in het depot. Op die zondag overigens niet. De restaurateurs laten zien waar ze mee bezig zijn en wat ze zoal in de oude staat hebben teruggebracht. Het zijn de 'Journées du Patrimoine', de Dagen van het Nationaal Erfgoed en dat is méér dan een museumweekend zoals wij dat kennen. Die dag is ook de Dag van de Landbouw. En op andere plaatsen in het land en elders wordt een autoloze zondag gevierd. Maar in heel Frankrijk worden Open Dagen gehouden en zijn tal van instellingen en gebouwen vrij toe gankelijk voor het publiek. Voor het Musée de 1 'Air, dat tegenwoordig gratis toegankelijk is, reden om het publiek de gelegenheid te geven het depot te De Hurel-Dubois HD.43 is speciaal ontworpen voor het Nationaal Geografisch Instituut. Die gebruikte de vliegtuigen voor cartografie werk. De HD.34 is uitgerust met twee daarvoor geschikte camera's en kan op grote hoogte vliegen 29

Spinner | 2010 | | pagina 31