die ooit op een van de Parijse luchtvaartsalons voor het eerst de aandacht vestigde op het nieuwe Franse gevechtsvliegtuig. En waarom zou je die dan ook niet willen bewaren In het Musée de VAir is alles origineel. Bij reparaties en restauraties worden strikte regels in acht genomen. De authen ticiteit van het object dat men onder handen heeft, wordt dan ook volledig gegarandeerd. bezichtigen. Naar eigen waarneming hebben die zondag hooguit zo'n 400 mensen het depot in Dugny bezocht. En dat terwijl er gratis pendelbus sen tussen het luchtvaartmuseum aan de Place Charles Lindbergh en het depot hebben gereden. Ontegenzeglijk een teleurstellend aantal, gegeven de organisatie van deze dag en datgene wat er werd geboden. Een Constellation heeft voor elke lucht vaartenthousiast iets onweerstaanbaars. Is het schoonheid of is het een avontuur met vier motoren in dit aërodynamisch luchtvaartmonster? Deze historische Lock heed L-749 Constellation is voor bezoekers van de Parijse Luchtvaartsalon in de jaren 80 geen onbekende. De Connie heeft jaren lang op het platform achter het Musée de VAir gestaan. In die tijd nog met een vijfde motor boven op de romp gemonteerd. Deze voormalige Air France machine fungeerde in zijn nadagen als vliegend testbed voor SNECMA, de producent van vele typen vliegtuigmotoren in Frankrijk. Maar zijn grootste bekendheid dankt deze Constel lation aan de eerste lijnvlucht rond de wereld vanuit New York in 1947 Authenticiteit Wie de tweejaarlijkse luchtvaartsalon in Parijs bezoekt, heeft de vliegtuigopslag van het Musée de VAir in de verte, aan de overkant van de baan, wel eens gezien. De Hurel-Dubois met zijn smalle, lange vleugels, een Boeing 707 van Air France, een B.727 van Federal Express en de presidentiële vliegtuigen: een DC-8 en een Caravelle. Alles bij elkaar staan er niet minder dan 66 vliegtuigen. 29 daarvan staan buiten en een negental is in onderhoud of wordt gerestaureerd. Alleen al met wat er in Dugny allemaal in depot staat zou je een luchtvaartmuseum kunnen beginnen. Of je kunt er heel wat andere vliegtuigmusea mee helpen. En dat gebeurt af en toe ook wel. Er zijn goede contac ten met het Musée Régional de VAir op Angers-Marcé en het Musée Européen de VAviation de Chasse, het Europese Jachtvliegmuseum in Montélimar-Ancóne (Spinner 26). Wat er in Parijs wordt bewaard is zó uniek dat men zich niet hoeft te bedienen van replica's of mock-ups. Als we in Dugny een Mirage F.1B toch als zodanig kwalificeren, gaat het om een originele mock-up, gefabriceerd door Dassault Nationaal erfgoed Er zijn nogal wat vliegtuigen in depot die een blik van herkenning teweegbrengen. Want het is niet voor het eerst dat ik op Le Bourget ben. Sinds de jaren '80 ben ik er met enige regelmaat op bezoek geweest. Er zijn nogal wat vliegtuigen die eerder in de permanente tentoonstelling hebben gestaan. En dan is een déja vue toch anders. Ze staan er vanwe ge groot onderhoud dat regelmatig moet gebeuren. Het museum en de leden van de Ailes Anciennes, vrij vertaald: Historische Vleugels, werken aan negen onderhouds- en restauratieprojecten. Want hoe vreemd het ook klinkt: stilstaan in een hangar, verschil van dag- en nachttemperaturen, uitzet en krimp van metaal, lekke banden en - nieuw - de gamma straling van oude vliegtuiginstrumenten dragen allemaal bij aan het verouderingsproces van museum vliegtuigen. Daardoor is het museum er veel aan gelegen het geëxposeerde materieel in een hoogwaardige technische conditie te houden. En men heeft er in Parijs dan ook alles voor over om de nationale erfenis van hun vliegend verleden ook voor de toekomst te kunnen behouden. 30

Spinner | 2010 | | pagina 32