Beleid Maar een Caudron Atalante, of de romp van een reusachtige Farman Goliath en zeker een Bréguet- XIX horen niet in een depot te staan. Het zijn historische vliegtuigen die van hun voetstuk zijn gevallen en niet alleen vanwege groot onder houd. Lucien Cojan van het Musée de l'Air licht toe dat het museaal beleid soms onder druk komt te staan nadat jarenlang alles is goed gegaan. 'Voortschrijdend inzicht' heet dat, met als gevolg dat er nogal eens met vliegtuigen wordt geschoven. Wat natuurlijk niet betekent dat het niet beter kan. 'Nieuw beleid' is dan een voor de hand liggende katalysator voor de verhuizing van exponenten uit de tentoonstelling naar het depot en omgekeerd. Gelukkig blijft de historische waarde behouden van een vliegtuig als de Bréguet-XIX Grand Raid: of de kist nu in het museum staat of in depot wordt gehouden. Want met deze Bréguet hebben kapitein Dieudonée Costes en marine luitenant-comman dant Joseph Le Brix vanuit Parijs een vlucht rond de wereld gemaakt tussen 10 oktober 1927 en 14 april 1928. Ze zijn niet de eersten die dat hebben gedaan. Maar ze zijn wel de eersten die non-stop over het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan zijn gevlogen: vanaf St. Louis in Senegal in 19 uur en 50 minuten over 3.420 km naar Port Natal in Brazilië. Sandringham Er zijn in Frankrijk tientallen verenigingen, allen verenigd onder de naam Ailes Anciennes. De leden, duizenden technisch georiënteerde luchtvaart enthousiasten uit het hele land, zijn overal, tot op de kleinste aerodromes en musea toe, gepassioneerd bezig met onderhoud, reparatie en restauratie van historische vliegtuigen. Bij de Ailes Anciennes Le Bourget heeft men momenteel negen projecten tegelijk onder handen. Gereed en opgeleverd, maar nog steeds aanwezig in het depot, zijn een Douglas AD-4NA Skyraider en een A-26C Invader, een Republic F-105G Thunderchief en een SAAB J-35A Draken. Ze zien er als nieuw uit en lijken zo het luchtruim te kunnen kiezen. Maar onze aandacht wordt vooral toch getrokken door een tweetal mastodonten die momenteel worden her- Enige jaren geleden is deze romp van een Farman F.60 Goliath tentoongesteld aan de Champs Elysées in Parijs. Daarna is het overgebracht naar het depot in Dugny. De F60 is ontwikkeld uit de F.50 bommenwerper. De cockpit bevindt zich boven de passagierscabine. De vliegers zaten in de open lucht. In 1919 vonden de eerste vluchten met passagiers plaats vanuit Parijs naar Londen en Brussel

Spinner | 2010 | | pagina 33