stcld in al hun eer en luister. Voor een daarvan, een Short S.25 Sandringham Mk.7 vliegboot. is zelfs een speciale hangar gebouwd. Die heeft wat weg van een hangar zoals men die kent uit de tijd van zeppelins en andere luchtschepen. Deze Sandringham vliegboot kwam als Sunderland Mk.III in 1943 in dienst bij de RAF en nadat de kist in 1944 was betrokken bij een vliegongeval is deze zeebonk bij RAF No.57 Maintenance Unit geweest voor reparatie en conversie. Vanaf 1945 heeft de vliegboot dienst gedaan bij RAF No.302 Flying Training Unit. Short Brothers heeft het vliegtuig in 1947 omgebouwd tot een civiele Sandringham Mk.7. In die hoedanigheid is de vliegboot tot medio 1950 in dienst geweest bij de BOAC. Daarna is het particulier bezit geworden van Sir Gordon Taylor in Sydney. De relatie met de Fransen dateert uit 1958 als de Sandringham voor het Réseau Aérien Interinsulaire vanaf Frans Tahiti tussen de eilanden aldaar gaat vliegen. De laatste vlucht wordt in 1970 gemaakt. Het grootste deel van zijn bestaan heeft deze Sandringham civiel gevlogen. Aanvankelijk is het de bedoeling dat de kist naar een museum in Australië zou gaan. Als in 1977 nog niets daar van is terecht gekomen, ziet de eigenaar liever dat het vliegtuig goed wordt onderhouden en gepreserveerd in Parijs, dan dat het staat weg te roesten en uiteindelijk wordt gesloopt op Tahiti. Het Musée de VAir is erg geïnteresseerd in het vliegtuig. Uiteindelijk heeft het 't grootste deel van zijn bestaan onder Franse vlag gevlogen. De reusachtige viermotorige vliegboot is in 1979 op transport gesteld naar Le Bourget voor restauratie. In 1984 raast een storm over Le Bourget die de Sandringham zodanig ernstig beschadigd, dat het restauratieprogramma grote vertraging oploopt. Lancaster Een meerjaren project is ook de restauratie van een Avro-683 Lancaster van de Aéronavale, de Franse marineluchtvaartdienst. Na de oorlog is de vloot aan vliegtuigen bij de Franse marine dermate 32

Spinner | 2010 | | pagina 34