Deze Short S.26 Sandringham Mk.7 is waarlijk een wide-body avant-la-lettre. Het restauratieproject is al 30jaar(!) geleden begonnen op Le Bourget en zal nog vele jaren in beslag nemen. De Sandringham is ontstaan na modificatie van een Sunderland Mk.lll vliegboot. Het gevaarte trok nogal wat bekijks tijdens de Open Depotdag van het Musée de VAir de Stille Oceaan is de Lancaster in 1963 van de baan geraakt. Het wrak is daarna 21 jaar blijven liggen. In die tijd is het vliegtuig ten prooi geval len aan vandalisme. In de loop van de jaren groeit in Europa de belangstelling voor vliegtuigen als de Lancaster. Dat leidt er toe in Frankrijk acties wor den ondernomen om de Lancaster naar Frankrijk over te brengen voor restauratie. Dankzij de Japanse luchtvaartmaatschappij, de Franse marine en de Armee de l'Air kon de Ailes Anciennes Le Bourget in die periode kleine teams naar Wallis sturen om de Lancaster te demonteren. Dat is geen geringe zaak geweest omdat de geëigende technische middelen daarvoor op het eiland ont braken. De Franse marine heeft de restanten vanaf Wallis in 1986 via Brest naar het Musée de l'Air in Dugny overgebracht. Sinds die tijd loopt bij de Ailes Anciennes aldaar een omvangrijk project voor de restauratie van deze Lancaster. Naast deze Lancaster resteren van de 54 destijds aangekochte vliegtuigen nog drie Lancasters: een in Engeland (East-Kirby), een in Auckland (NZ) en een in Perth (Aus). verouderd dat in vervanging moet worden voor zien. Vanwege zijn multifunctionele inzetbaarheid vinden de Fransen de Britse Lancaster het meest geschikte vliegtuig voor de verschillende taken van de Aéronavale. Er worden in Engeland 54 Lancasters aangeschaft: 32 B.Mk.l's en 22 B.Mk.7's. Ze worden afgeleverd in de periode december 1951 en februari 1954. De militaire vliegtuigen worden geregistreerd als WU-1 tot en met WU-54, conform de bepalingen van de Westeuropese Unie (WU), de voorloper van de NAVO. Het Franse bureau voor de burger- en commerciële luchtvaart, het Secrétariat Général de l'Aviation Civile et Commerciale (SGACC), koopt vijf civiele Lancasters die ook door de marinevliegers worden bemand. De Lancaster waar het hier om gaat, de WU-21 (RAF serial NX664), is in 1945 gebouwd bij Austin Motors. Het vliegtuig heeft van augustus 1952 tot januari 1963 in Franse dienst gevlogen. Bij een landingsongeval op het vliegveld HiHifo van het thans Franse eiland Wallis in het zuidwesten van 33

Spinner | 2010 | | pagina 35