Oude glorie Technisch en organisatorisch gaat het bij de Sandringham en de Lancaster om omvangrijke en gecompliceerde restauratie projecten. Aan de Sandringham werkt men momenteel al zo'n 30 jaar en aan de Lancaster 23. Voor sommige vrijwil ligers van de Ailes Anciennes is het dan ook levens werk geworden waar ze bijzonder trots op zijn. Hoe lang er ook al aan deze projecten is gewerkt, het zal nog wel enige jaren duren voordat we het deze voor hun tijd gigantische luchtvaarttuigen weer in hun oude glorie terug zullen zien. Bereikbaarheid en toegankelij kheid Het depot van het Musée de l'Air ligt aan de west zijde van het vliegveld Le Bourget op het voorma lige terrein van de Franse luchtmacht. Het is niet toegankelijk voor het publiek. De directie van het Musée de l'Air stelt het depot jaarlijks eenmaal op een nader te bepalen dag open. Het Musée de l'Air is gelegen aan de Al en N2 even ten noorden van Parijs. Met openbaar vervoer is het museum makkelijk bereikbaar per RER trein vanuit het Gare du Nord naar RER station Le Bourget. Vandaar per bus naar het vliegveld (Place Charles Lindbergh). Het Musée de l'Air is van 1 april tot 30 september van 10.00 tot 18.00 uur en van 1 oktober tot 31 maart tot 17.00 uur. Op Eerste Kerstdag en met Nieuwjaar is het museum gesloten. Toegang: gratis. Voor extra's als speciale voorstellingen en arran gementen moet worden betaald. Voor groepen en scholen bestaan gereduceerde tarieven. De restauratie van de Avro-683 Lancaster B.Mk.7 volgt een meerjarenplan. Het vliegtuig heeft net als de Sandringham vooral op de Franse gebiedsdelen in de Pacific gevlogen. Daar is de Lancaster dan ook gekraakt bij een landingsongeval op een van de eilanden tussen Fidzji en Samoa. Het werk bij de restaurateurs van de Ailes Anciennes verloopt voorspoedig. Maar ook dit restauratieproject zal nog jaren gaan duren 34

Spinner | 2010 | | pagina 36