Vliegvelden in oorlogstijd RECENT VERSCHENEN vanuit Engeland lag. Deelen zou bijvoorbeeld uitgroeien tot het grootste vliegveld van Nederland, groter dan Schiphol en belangrijk worden voor de Duitse luchtverdediging. Niet alleen de vliegvelden worden uitgebreid behandeld, doch ook de relaties van de Duitsers met de steden en dorpen in de omgeving en met de burgerbevolking. Nadat in de laatste oorlogsjaren blijkt dat de Duitsers de oorlog wel eens niet meer zouden kunnen winnen, moest dwang worden gebruikt om burgers te laten werken. Peter Grimm, Erwin van Loo, Rolf de Winter (red.), Vliegvelden in oorlogstijd. Nederlandse vliegvel den tijdens de bezetting en bevrij ding 1940-1945. Uitgegeven door Boom, Amsterdam. ISBN 978 90 8506 823 5. Het boek telt 512 pagina's en weegt 2,5 kilo. Dit zeer gedegen boekwerk is voor zien van uniek kaartwerk en fotomateriaal, waaronder nooit eerder vertoonde kleurenfoto's. Op 30 november 2009 werd het eerste exemplaar van dit boek werk in het Militaire Luchtvaart Museum uitgereikt aan Minister van Defensie E. van Middelkoop en aan de Commandant Luchtstrijdkrachten luitenant-generaal J.H.M.P. Jansen. Formeel is dit boek een publicatie van het Nederlands Instituut voor Militaire Historie, maar dit zou niet tot stand zijn gekomen zonder de in 1975 opgerichte Studiegroep Luchtoorlog 1939 1945. Deze laatste was al vele jaren bezig gegevens te verzamelen over de geschiedenis van de vliegvel den in de jaren 1940-1945. Een vijftiental leden heeft het eigenlijke werk verricht. Dat leverde al een aantal publicaties op over regionale onder werpen. Al deze gegevens zijn onder auspiciën van het NIMH gebundeld en tot dit standaardwerk uitgegroeid. Alle Nederlandse vliegvelden worden uitgebreid behandeld. Direct na 'binnenkomst' beginnen de Duitsers met het aanleggen van vliegvelden. Betonbanen, hangars en legeringsgebouwen werden aange legd. Bij deze enorme bouwprojecten stonden de aannemers in de rij en duizenden burgerwerk lieden verdienden een goede boterham. Daar de Duitsers de bedoeling hadden te blijven waren deze projecten zo veel omvattend. Niet alleen vliegvelden, doch ook schijnvliegvelden werden aangelegd. Nederland was van groot belang voor de Duitsers, daar het op de aanvliegroute naar en Vanaf het moment dat de geallieerden de Nederlandse grens overstaken, werden veroverde vliegvelden zo snel mogelijk weer operationeel inzetbaar gemaakt. Daarnaast werden vele tijde lijke vliegvelden gerealiseerd, niet gebouwd, maar geëgaliseerd en belegd met PSP-platen, zoals Grave, Schijndel, Heesch en andere. Hier ging men niet uit van een lange verblijfspe riode, maar zag men de velden als tijdelijk, daar het einde van de oorlog in zicht kwam. Zo waren Gloster Meteor straaljagers van het Engelse 616 Squadron in april 1945 op het pas aangelegde en niet meer bestaande vliegveld Kluis aanwezig. Het is niet de bedoeling, dat dit zeer verzorgde en gedegen boekwerk als luchtig leesmateriaal wordt beschouwd. Het boek is veelomvattend in zijn beschrijving van de geschiedenis van de Nederlandse vliegvelden in oorlogstijd. Het is zeker geen droge opsomming van feiten. Het boek bevat een uitgebreide literatuurlijst en notenapparaat, die een goede basis vormen voor nader historisch onderzoek. Vliegvelden in oorlogstijd kost 39,50 en is onder andere verkrijgbaar in de museumwinkel 'De Brik' in het Militaire Luchtvaart Museum. Hans Berfelo 37 VLIEGVELDEN IN OORLOGSTIJD Isa vlieev» mm i P*t»r Grimm frwfcivaaLoo RoUd«WlnU>

Spinner | 2010 | | pagina 39