Belgian Special Colours eiland Bornholm. Met 'Operatie Poen' werd door Amerika voor 100.000 dollar een MiG-15 uit Noord- Korea gelokt. De communistische vlieger wist niets van de vorstelijke beloning toen hij in 1953 naar Zuid-Korea deserteerde. De Israëlische inlichtingendienst Mossad had een miljoen dollar over voor de diefstal van de nieuwste Russische supersonische MiG-jager uit Irak. Deze MiG-21 die in Israël de veelzeggende registratie 007 kreeg, werd in het diepste geheim in de Amerikaanse Nevada-woestijn getest. Hen ontevreden Cubaanse vlieger bracht heel Amerika in rep en roer door met zijn MiG-17 onaangekondigd in Florida te lan den en uit te stappen naast het vliegtuig van de Amerikaanse president, de Air Force One van presi dent Nixon. De Rus Viktor Belenko mocht het verhaal van zijn spectaculaire ontsnapping met de sensatio nele MiG-25 Foxbat naar Japan komen vertellen op de vliegbases Vol kei en Leeuwarden. Dick van der Aart beschrijft in dit boek de belang rijkste en spectaculairste vluchtpogingen in de periode 1945-1989. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de clandestiene operaties van westerse inlichtingendiensten. De auteur deed uitgebreid onderzoek in internationale archieven in onder meer Berlijn, Londen, Washington en Taipei en vond honderden top secret-documenten die veel onthullende feiten over de deserties aan het licht brachten. Veel informatie in dit boek is nooit eer der gepubliceerd. Voor zowel liefhebbers van spionageverhalen als voor luchtvaart geïnteresseerden is dit boek met zijn vele spectaculaire en riskante ontsnappingen een aanrader. MiG's op de vlucht. Vliegtuigdeserteurs in de Koude Oorlog kost 29,50. Het is verkrijgbaar via de regu liere boekhandel, maar ook in de museumwinkel 'De Brik' in het MLM. Hans Berfelo Cor van Gent Jack Bosma, Belgian Special Colours, uitgegeven door Flash Luchtvaart Winkel. Eindhoven. ISBN 978 907 1553 23 3. Het boek is vierkant, gebrocheerd en heeft een softback, de 205 pagina's zijn voorzien van 427 kleurenfoto's. De bijschriften zijn Engelstalig. In hetzelfde formaat als de eerder verschenen boeken over de Fouga Magister en de SI Al Marchetti van de Belgische lucht macht heeft de Eindhovense uitgeverij en lucht vaartwinkel Flash Aviation een boek uitgebracht met de titel Belgian Special Colours. In de afgelopen decennia werden vele Belgische militaire vliegtuigen voorzien van een bijzondere beschildering. Er was altijd wel een reden voor: jubilea van de verschillende squadrons, het beha len van een aantal vlieguren, het optreden als demo-vliegtuig, maar ook de jaarlijkse Tiger Meet was een bron van inspiratie. Twee bekende luchtvaartfotografen. Cor van Gent en Jack Bosma, hebben de honderden foto's van bij zonder beschilderde vliegtuigen verzameld. Bont uitgedoste typen als de F-16, Mirage V, Starfighter, Fouga Magister, Alpha Jet, Hercules, SIAI Marchetti komen aan bod, evenals de helikopters Agusta A.109, Alouette II en III, Sikorsky S.58 en Sea King. De vele foto's op de grond worden goed afgewisseld met air-to-air opnamen. Het boek geeft verder achter grond informatie over de twee belangrijkste schilders en per foto uitleg over de datum, locatie en de reden waarom het toestel werd beschilderd. Al met al een uniek overzicht van de kleurrijke Belgische luchtmacht. Het boek Belgian Special Colours kost Euro 32,00. Het kan besteld worden bij Flash Aviation, Eindhoven, verzendkosten 4,00, op rekening 31.26.138. Het boek is ook verkrijgbaar in de museumwinkel 'De Brik' in het MLM. Hans Berfelo 39

Spinner | 2010 | | pagina 41