Collectie dan 40 Nederlandse vliegvelden centraal. Het geeft een compleet overzicht van de activiteiten van de Duitse en geallieerde luchtmachten in Nederland en de vaak niet geringe gevolgen daarvan voor de Nederlandse bevolking. Het boek telt ruim 500 pagina's, is voorzien van uniek kaartwerk en fotomateriaal, waaronder nooit eerder vertoonde kleurenfoto's, en is uiteraard verkrijgbaar in de museumwinkel. Tweede druk Geheim Landschap 200 jaar militairen op de Heuvelrug In 2006 werd in het MLM de publicatie Geheim Landschap 200 jaar militairen op de Heuvelrug gepresenteerd. Dit boek van de hand van Kees Volkers gaat in op de ontwikkeling van een van de belangrijkste militaire gebieden in Nederland, de Utrechtse Heuvelrug. Inmiddels is een tweede druk verschenen, waarin onder meer het militaire erfgoed op het terrein van de voormalige Vliegba sis Soesterberg ruimer aandacht krijgt. Presentatie Koolhoven FK-51 Op maandag 11 januari vond de presentatie plaats van de Koolhoven FK-51. Het museum is daarmee een prachtige aanwinst rijker. Erkentelijkheid gaat op deze plaats uit naar het bestuur van de Stichting Vrienden en al diegenen die op welke manier betrokken zijn geweest bij de bouw van het vliegtuig. Een uitgebreider verslag van de presen tatie is elders in deze Spinner te lezen. Foto-expositie Commodore b.d. Dick Bos Vanaf maandag 5 januari is in museumcafé Escadrille fotografisch werk van Commodore b.d. Dick Bos te bewonderen. Het betreft opnamen van dieren, in het bijzonder vogels. De expositie is te bezichtigen tot en met eind augustus 2010. Oorspronkelijk wilde Dick boswachter worden, maar Defensie doorkruiste zijn plannen. Hij moest opkomen voor zijn nummer en toen zich de optie voordeed jachtvlieger te worden, leek hem dat ook wel wat. Dus zette Dick zijn dienstplicht om in een beroepscontract en ging naar de Koninklijke Militaire Academie in Breda. Uiteindelijk vloog de luchtmachtmilitair NF-5 en F-16 en bekleedde allerlei met name leidinggevende functies. Als commandant van de Helikoptergroep vloog hij bovendien heli kopters. Hij schopte het tot commodore, schreef ruim 4000 uur in zijn logboek en verliet na ruim 35 jaar (in 2005) de krijgsmacht weer. Al die jaren verloor hij zijn passie voor de natuur niet. Daarnaast had fotografie zijn inte resse. De afgelopen veertig jaar maakte hij ook daarin een enorme ontwikkeling door. Waar het vastleggen van mensen hem niet al te veel boeide, deed het fotograferen van dieren dat des te meer. Daarbij ging de aandacht vooral uit naar vogels. Daarmee deelde hij uiteindelijk vele jaren het luchtruim. Vandaag de dag reist Dick Bos de hele wereld af, altijd met een camera bij de hand. Hij treft onder zijn gevederde vrienden de meest fantastische soorten aan. Daarvan hangt nu een selectie is het museumcafé. Spuitbeurt voor F-15 De F-15 ondergaat op dit moment een spuitbeurt bij autospuiterij Elzinga in Jirnsum, die normaliter hoofdzakelijk auto's, trucks en boten onder handen neemt. Het is de eerste keer dat het bedrijf een vliegtuig van dit formaat van een nieuwe verflaag voorziet. De F-15 stond een tijdlang in weer en wind voor het museum, maar krijgt, na afronding van de werkzaamheden in Jirnsum, in afwachting van de opening van het nieuwe museum een plaats in het depot van op de voormalige Vliegbasis Soesterberg. Tijdens de voorbereidingen van de klus kwam een verrassend detail tevoorschijn. Een van de vaste vliegers van het toestel, Daniel B. Mikus, liet in maart 1994 op de binnenkant van de klep van het neuswiel van het toestel de volgende tekst aanbren gen: 'Ik draag dit vliegtuig op aan mijn geliefde gezin, mijn mooie Nederlandse vrouw Beatrice en mijn geweldige zoon Robert'. 5

Spinner | 2010 | | pagina 7