Exercitie hoorde er kennelijk ook bij en dat was na al die maanden in de luchtmacht voor de meesten van ons voor het eerst. NAAR WOENSDRECHT 16 En, (een heel enkele keer) van heel korte afstand in de barakmuur schieten, die was dik genoeg met een echt boordwapen (en een echte instructeur!). "Zet -AF -GwEEIHUH" (geweer van je schouder nemen en rechts naast je voet min of meer laten vallen), maar de eerste keer dat ik dat volgens de regels deed viel het geweer geheel uit elkaar, hilariteit, niet mijn schuld, en op naar de rust-kamer. Daar was wederom een sergeant die de onderdelen in ontvangst nam en mij een heel exemplaar in de hand duwde met toch een "en nou uitkijke hé!" Er zat aan die theorie en een beetje praktijk een examen vast en we slaagden allemaal. We zagen 'm meteen toen we op die basis aankwamen rijden: "Daar staat ie" Het lesvliegtuig gaf een gevoel van ontroering bij al die stoere jongens van 19 jaar en een beetje ouder. Daarmee ging het gebeuren. Eerst naar 'de barak' waar we alle 3 5 werden ondergebracht, twee rijen ijzeren bedden en meteen je strozak vullen en 'stoer doen' en luid naar elkaar roepen. Dan komt de sergeant "even uitluisteren mannen!" Instructie hoe het allemaal gaat waar het leslokaal is en waar de foerier, want je moet je vliegkleding halen! En dan elkaar vragen waar die foerier ook al weer zat en dan pas oriënteren op het leslokaal. Want die vliegkleding was zo belangrijk én stoer: een gewatteerde zijden binnenoverall onder de vliegoverall en die was stevig en zwaar. Lange leren handschoenen en half hoge gewatteerde vlieglaarzen. In de loop van de cursus droegen de leerlingen liever hun gewone schoenen want "dan had je meer voeling met het voetenstuur". Maar of dat nu echt wat uitmaakte In ieder geval was het behoorlijk koud daar boven in die open cabine. Het gebeurde wel dat beneden op de grond bleek dat een gedeelte van het gezicht, tussen vliegbril en mondstuk van de spreekbuis licht bevroren was geweest. En dan voor het eerst de lucht in met de stuurknuppel (voor het hoogteroer) en links *Het Tiger Moth opleidingsvliegtuig

Spinner | 2010 | | pagina 18