17 *De nieuwe vliegklas in vol vlieger-ornaat de 'throttle', de motor- bediening. En aan je vlieghelm de spreekbuis met de instructeur, niet radio-technisch maar gewoon een slangetje (en mondkapje), je voetenstuur voor het richtingroer. En als het allemaal ging gebeuren dan moest een collega de propellor aanswingen en dan kwam de instructeur aan bod. Ja die instructeur sergeant Ausems, 'mijn' instructeur, op de foto, sympatieke vent die veel geduld had met zijn pupil. Ik had moeite met het aanvliegen voor de daling op het vliegveld. Hij tekende het uit op een stuk papier en gaf mij dat en zei erbij dat hij het de avond tevoren voor mij had uitgetekend met uitleg er bij. Op de foto zie je Ausems, hij draagt de parachuut over zijn schouder, de leerling had vanzelfsprekend ook een parachuut maar mocht die NIMMER over zijn schouder dragen: alléén onder de arm! Als je de parachuut over schouder draagt kunnen de riemen teveel uitrekken was de verklaring. Dat gold kennelijk niet voor de leraar. We hebben overigens nooit een echte parachuutsprong mogen maken, dat was door de overheid verboden kregen we als verklaring. De leerling moest een 'vrille' durven maken: knuppel in de buik gas terug en dan 'tolde' het vliegtuig als het ware naar beneden en maakte dan een soort van 'slagen' en de instructeur gaf dan op hoeveel er dat mochten zijn. Ik was niet bang en telde mee: "éen, twee, drie, vier" en ik herinner me dat sergeant Ausems een keer door de 'spreekbuis' riep: "HÉ ik wil verdomme wel met weekend overmorgen!!!!!" Hij was bang dat we met nog een slag de grond in zouden boren. Maar hij wilde ook graag laten zien wat je allemaal kon (en mocht) als je eenmaal je brevet had gehaald: "Zeg Leo, weet jij hoe laat het is?" "Nee sergeant" "Dan gaan we even op de klok kijken!". En dan gooide hij het vliegtuig op z'n kant en vloog zo rakelings langs de torenklok van Bergen op Zoom. "En?? hoe laat is het". "Door de snelheid heb ik het net niet goed gezien!" "Geeft niet, doen we het nog een keer". Ik genoot er van, net als van heel laag naast de rijdende trein vliegen. Dan zag je alle koppies voor het raam verschijnen. En dan met een ruk over de trein heen en na een paar seconden kwamen al die koppies weer aan de andere kant voor de treinraampjes. Dat zal een leerlingvlieger niet meer (mogen) tegenwoordig. Na ongeveer 12 vlieguren moest ik lessen maar zonder 'mijn' instructeur. De commandant van de vliegbasis stond bij het vliegtuig waarin ik mee ging vliegen en zei tegen me zoiets van: "we zullen eens even kijken hoe het allemaal gaat!". We hadden nog nooit kennis gemaakt en hij gaf mij ook nu geen hand. Hij had een wat 'brommerig' uiterlijk, vond ik en zonder iets te zeggen gebaarde hij mij in te stappen en klom zelf voorin. Ik herinner mij niet precies meer hoe het allemaal verliep maar ik voelde wel dat het niet allemaal "ging". Ik was gespannen maar ik kan dat gevoel niet omschrijven, nu, na zoveel jaren. Wat ik precies fout deed weet ik niet meer, ik herinner mij alleen dat ik de Tiger Moth niet goed aan de grond zette. En de baas van

Spinner | 2010 | | pagina 19