'PASSIE EN GEDREVENHEID' 'UITGEVLOGEN' Loe M.M. Baltussen Frankrijk is een land dat als vele anderen een rijke luchtvaarthistorie kent. Dientengevolge telt het land ook vele duizenden die uit pure liefhebberij nauw betrokken zijn bij de vliegerij. En niet alleen in de lucht. Frankrijk telt meer dan 160 geregistreerde vliegtuigmusea en museumpjes. Bij een aantal daarvan gaat het om grote collecties die algemeen toegankelijk zijn voor het publiek. Voor het merendeel zijn het kleine, vaak particuliere verzamelingen. En bezoekers moeten doorgaans even een afspraak maken. Zulke privé luchtvaartcollecties zijn over het hele land verspreid. Vaak zijn het musea die het financieel moeilijk hebben en in zekere zin worden geplaagd door onnodige, overbodige regelgeving van de lokale overheid. Een paar kilometer ten zuiden van Perpignan heeft men in het Musée de l'Aviation de Mas Palégry over belangstelling echter weinig te klagen. Vandalisme 21 A Wijnbouwer Marc Noetinger in de cockpit van een RF-84F Thunderflash. Het Met het in stand houden van het museum houdt de familie het erfgoed van hun vader in ere Onaangekondigd bezoeken we Marc Noetinger op zijn wijnboerderij. Een navigatie systeem plus enig eigen oriëntatievermogen zijn nodig om het museum in de woeste natuur 4 km ten zuiden van Perpignan te vinden. Om het terrein staat een ferm hekwerk met daarin een stevige poort. Op de toegangspoort hangt een geplastificeerd A4'tje. Het museum is niet meer zoals op Internet wordt vermeld op gezette tijden van maandag tot zaterdag geopend, maar telefonisch op afspraak. Wat niet wegneemt dat Marc Noetinger welwillend zijn wijnbedrijf even laat voor wat het is om mij enkele uren vol passie te verhalen over zijn museum op Mas Palégry. Of liever: over het museum dat zijn vader, kapitein-vlieger Charles Noetinger (1934-1995), destijds is begonnen. Bij aankomst kan geen enkele bezoeker voorbij aan de Fouga Magister en de Max Holste Broussard die op het buitenterrein staan opgesteld. Ze zien eruit alsof de tand des tijds van deze vliegtuigen werkelijk historie heeft gemaakt. Niets is echter minder waar. De Fouga, die bij de opstelling destijds helemaal compleet is geweest, is volledig gesloopt. Het vliegtuig staat notabene op een sokkel. 'Toch weten ze in te breken', zegt Marc Noetinger die er alles aan heeft gedaan om dat te voorkomen. 'Het moeten vandalen zijn geweest die louter voor eigen gewin ons museum leegroven', zegt hij. 'Ze hebben alle instrumenten vakkundig losgeschroefd en meegenomen'. Ook de Broussard moest eraan geloven: snelheidsmeters, hoogtemeters, kunstmatige

Spinner | 2010 | | pagina 23