REACTIE 25 Geachte redactie, In de Spinner nr. 34 en in nr. 35 wordt verslag gedaan van het verschijnen van de postzegels, die gewijd zijn aan 100 jaar gemotoriseerde luchtvaart in Nederland. Ik neem de vrijheid om bij u een kritisch commentaar neer te leggen. Ik doe dat als filatelist en als luchtvaart enthousiast. Zoals u zich misschien kan herinneren ben ik ca. vier jaar MLM-vrijwilliger geweest en ben nu reeds zes jaar Aviodrome-vrijwilliger. Er wordt in de verslagen geschreven, dat de heer Mijksenaar, de ontwerper van de postzegels, een grote voorkeur heeft voor de Super Constellation en het onderschrift bij de betreffende postzegel geeft ook aan, dat het om een afbeelding van de Super Constellation zou gaan. Het afgebeelde vliegtuig is echter een "gewone" Constellation. Wat zijn de in het oog springende verschillen? 1. De Constellation heeft ronde ramen; de Super Constellation heeft rechthoekige ramen. 2. De Constellation heeft een astrodome (navigator's observing dome); de Super Constellation heeft deze niet. 3. Enkele Connie's waren uitgerust met een zgn "speedpak", zo ook deze afgebeelde Connie. Een speedpak is een vrachtcontainer onder de romp van de Connie, die aan de bovenzijde open was en aan de onderkant van de Connie bevestigd werd. De Super Connie heeft deze uitrusting niet gehad. 4. De beschildering van dit vliegtuig is die van een Connie; geen Super Connie is zo beschilderd geweest. *De foto, waarop de postzegel is gebaseerd Er zijn nog meer verschillen te noemen, maar dat zou te uitvoerig worden. Om een en ander te verduidelijken, heb ik als bijlagen vier foto's uit het boek "De Lockheed Constellation - Een legende van schoonheid" van Oskam en Soupart meegestuurd. Een van de foto's is door de heer Mijksenaar voor de postzegel gebruikt, zoals u kunt zien. Die foto dateert van 26 november 1952, hetgeen er ook al op duidt dat het om een Constellation gaat, want pas in 1953 is de Super Constellation bij de KLM in dienst gekomen. De afgebeelde Connie (type L749) is de Enschede met reg. PH-TDI en is van 22 november 1948 tot 18 december 1953 bij de KLM in dienst geweest. Ik hoop dat ik voor geïnteresseerden een positieve bijdrage heb geleverd. Wellicht kunt u de heer Mijksenaar hierover berichten, hoewel het natuurlijk zeer waarschijnlijk is dat hij van meer kanten al iets hierover gehoord heeft. Met vriendelijke groet, Wim van 't Hag Ttir RvIMi DITtHMAs ±De Lockheed 749 Constellation PH-TDI Enschede

Spinner | 2010 | | pagina 27